Ekim 20, 2008

10 yeni Fiat Eğitim Laboratuvarı açıldı

Tofaş, “ Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesi kapsamında 10 adet yeni “Fiat Eğitim Laboratuvar”ı kurdu. Yeni laborauarların temsili açılışı, geçtiğimiz günlerde Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.

Açılışa Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Tofaş CEO’su Ali Pandır ile Tofaş Satış Sonrası Direktörü Turhan Çeltikçioğlu katıldı. Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki eğitim laboratuvarıyla birlikte eş zamanlı olarak Bursa, Adana, İzmir, Antalya, Samsun, Kocaeli ve Diyarbakır’da birer; İstanbul’da da iki yeni laboratuvar daha öğrencilerin kullanımına sunuldu.

 
Yurt genelinde hayata geçirilen eğitim projesi kapsamında ilk eğitim laboratuvarını İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde açan Tofaş, eş zamanlı olarak açtığı merkezlerle birlikte Türkiye genelinde 11 adete yükselen “Fiat Eğitim Laboratuvarı”larından başarıyla mezun olacak öğrencilere staj ve iş imkanı sağlamayı hedefliyor. “Fiat Eğitim Laboratuvarı”ları, ilk mezunlarını ise 2010 yılında verecek.

Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki “Fiat Eğitim Laboratuvarı”nın açılışında bir konuşma yapan Tofaş CEO’su Ali Pandır, tüm dünyada otomotiv sektörünün temelini iyi yetişmiş teknik elemanların oluşturduğuna dikkat çekti. Türkiye’deki zeki gençliğin, teknik eğitim anlamında daha fazla imkan sahibi olabilmeleri için Tofaş olarak üstlerine düşeni yapmaktan gurur duyduklarını da ifade eden Ali Pandır, Tofaş’ın kurduğu eğitim laboratuvarı gibi örneklerin Türkiye genelinde daha çok yaygınlaşmasına da öncü ve örnek olduklarını vurguladı.

Okul ve sanayi işbirliğinin önemine de değinen Tofaş CEO’su Ali Pandır, “ 40. kuruluş yılını kutlayan Tofaş, Türk otomotiv sektörüne profesyonel yöneticiler, mühendisler ve tasarımcıların yanı sıra teknik becerisi yüksek değerli otomotiv işgücünü kazandırmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu misyonumuzu devam ettirme amacını en iyi biçimde yansıtan Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki “Fiat Eğitim Laboratuvarı”, Tofaş tarafından 2008 yılı içinde açılan toplam 11 eğitim laboratuvarlarından bir örneğini temsil etmektedir. 3 yıl içinde Türkiye çapında 1300 öğrenciye çok daha iyi imkanlarla eğitim imkanı sağlarken, bir yandan da yetkili servislerimizde ihtiyaç duyduğumuz nitelikli personelin istihdam edilmesi konusunda önemli bir adım attık” açıklamasını yaptı.

Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki açılan “Fiat Eğitim Laboratuvarı”, mekanik ve kaporta bölümleriyle birlikte toplam 700 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. 36’sı mekanik; 18’i kaporta/boya olmak üzere toplam 54 öğrenciye eğitim imkanı sağlıyor. “Fiat Eğitim Laboratuvarı”nda Tofaş ve Fiat Auto tanıtımı, benzinli ve dizel motorlar, elektrik/elektronik oto/kaporta boyacılığı, temel kaynak ve tesviyecilik, bilgisayar, ölçme teknikleri, hidrolik pnömatik, termodinamik, işçi sağlığı ve iş güvenliği, araştırma teknikleri ve proje hazırlama gibi konularda eğitim veriliyor. Ankara’daki “Fiat Eğitim Laboratuvarı”nda Tofaş Fabrika’da bulunan Teknik Eğitim Merkezi’nden geniş çaplı eğitim alan 5 öğretmen görev yapıyor.

Tofaş tarafından yapılan okul iyileştirme ve laboratuvar kurma çalışmaları kapsamında Ankara Endüstri Meslek Lisesi’nin dış ve iç cephe boyasıyla elektrik tesisatı tamamen yenilenirken, tüm duvar ve yerler seramik ile kaplandı. Okulun balkonları ise kapatılarak bilgisiyar laboratuvarlarına çevrilirken, TV ve DVD’nin yer aldığı bir öğrenci dinlenme odası ve kütüphane kuruldu. 1.4 litre benzinli motora sahip bir adet Fiat Linea’nın hibe edildiği laboratuvara ayrıca 40 adet bilgisayar, çok sayıda motor, motor sehpası, eğitim setleri, yedek parça, el aletleri ve özel takımlarla birlikte 2 adet Fiat Linea şasi araç gövdesi gibi eğitim malzemeleri de sağlandı.

Tofaş’ın desteğiyle açılan “Fiat Eğitim Laboratuvar”ları:

Şişli Endüstri Meslek Lisesi İstanbul
Samandıra Endüstri Meslek Lisesi İstanbul
Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi Istanbul
Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi Ankara
Adana Motor Meslek Lisesi Adana
Gaziemir Endüstri Meslek Lisesi İzmir
Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi Bursa
Antalya Endüstri Meslek Lisesi Antalya
Samsun Endüstri Meslek Lisesi Samsun
Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi Kocaeli
Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi Diyarbakır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir