Mart 6, 2008

20 yaş üstü araçlar için Bakanlık ve Halkbank protokol imzaladı

Ulaştırma Bakanlığı ve Halkbank 20 yaş üstü araç sahiplerinin yararlanabileceği bir protokol imzaladı. Yapılan anlaşmaya göre; yurtdışı taşımacılık yapan 20 yaş üstü araçlar, Halkbankası’ndan 70 bin YTL’ye kadar kredi alabilecek.  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; Mart 2008 itibariyle 20 yaşını aşan araçların uluslararası taşımalarda kullanılamayacağını ancak bu araçların hurdaya çekilmeyeceğini ve  yurt içi taşımalarda kullanılabileceğini bildirdi.
 
Yıldırım, 2004 yılından bu yana uluslar arası taşımalarda araçların yaş sınırının ''20 ve altı'' olmasının öngörüldüğünü, bu kural uyum çerçevesinde verilen sürenin ise Şubat 2008’de  sona erdiğini söyledi. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: ''Yeni uygulamaya geçerken esnafımızın mağdur olmaması için gerekli çözümleri de üretmek bakanlığımızın görevi. Bu bağlamda 20 yaşını aşan araçlar, Şubat sonu itibariyle uluslar arası taşımalarda kullanılamayacak. Ancak bu araçlar hurdaya çekilmeyecek, yurt içi taşımalarda kullanılabilecek. Yurt dışı taşımalara devam etmek isteyen esnafımıza yönelik bir imkanı da düşündük. Araçlarını yenilemek isteyen taşımacılarımıza Halk Bankası finansal destek sağlamayı kabul etti. Bu desteğin taşımacılığımızın yeniden yapılanması, genç filoyla daha çevreci ve rekabet gücü daha yüksek, nakliyecilerimizin de yüzünü güldürecek bir sektörün süratle oluşacağına inanıyorum.''
 
Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da esnaf kefalet kooperatifleri aracılığında kullandırdıkları kredilerin faizlerinin ve vadelerinin uygun olduğunu söyledi. Bu kredilerde uygulanan 35-50 bin YTL limitini, bu projede 75 bin YTL'ye yükselttiklerini söyleyen Aydın, kredide 4 yıl vade ile aylık, 3 ve 6 aylık ödeme seçenekleri sunacaklarını, faizinin aylık yüzde 1 dolayında olacağını açıkladı. Aydın, yeni araçlarda satış bedelinin yüzde 80’ine, ikinci el araçlarda ise yüzde 70'ine kadar da kredi verebileceklerini kaydetti. Ayrıca  kapsama girecek tüm araç sahiplerine kredi verebileceklerini, bunun için kaynaklarının yeterli olduğunu brlirtti. Hazine'nin ise gerektiğinde faizin 7 puanlık bölümünü sübvanse edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir