Mayıs 15, 2009

25. Shell Eco-Marathon Avrupa 2009 Almanya'da gerçekleşti

Yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa 2009, 7- 9 Mayıs 2009 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin şehrinde yapıldı.
 
“En az yakıtla, en fazla mesafe nasıl kat edilir?” sorusuna yanıt arayan 200 takımın yarıştığı Shell Eco-marathon’un bu yılki buluşmasında, içten yanmalı prototip araçlar kategorisinde Fransa Nantes St Joseph La Joliverie’den katılan Microjoule takımı 1 litre yakıtla 3.771 km yol katederek birinci oldu. Bir başka Fransız takımı olan Louis Pasquet Lisesi güneş enerjili prototip araçlar kategorisinde 1 litre yakıtla 665 km yol kat ederek başarı kazandı.

Yarışmaya Norveç’ten katılan Norges Tekiske og Naturvitenskapelige Universitesi takımı NTNU, 1 litre yakıtla şehir arabaları kategorisinde 1.264 km yol katetederek birinci oldu.

Genç Türk öğrencilerinin geliştirdikleri yarının akıllı araçlarında yeni enerji türlerinin kullanımı ve UrbanConcept (görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen) tasarım dikkat çekti. Türkiye`den yarışmaya katılan projeler içerisinde, LPG ve petrolün yanı sıra, geleceğin enerji türü olarak nitelendirilen “hidrojen” ve “ethanol” ile çalışan araçlar da bulunuyordu. Türkiye`den İstanbul, Sakarya, Kayseri, Ankara, Eskişehir ve Kocaeli’den toplam 11 okul, 12 araçla yarıştı.

Sakarya Üniversitesi Şehir Arabaları kategorisinde 4. oldu

Başladığı 1985 yılından bu yana devam eden yarışmada bu yıl, Türkiye’yi Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi olmak üzere 3 okul “şehir arabaları” kategorisinde, Atatürk Anadolu Teknik Meslek Lisesi, Terakki Vakfı-Özel Şişli Terakki Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi-Karamürsel MYO ve Anadolu Üniversitesi’nin aralarında yer aldığı 9 okul ise “prototip” kategorisinde tasarladıkları otomobilleri ile ülkemizi temsil etti.

Bu yıl 25.’si düzenlenen Shell Eco-marathon'a 6. kez katılan Türkiye'den, şehir arabaları kategorisinde Sakarya Üniversitesi takımı 1 litre yakıtla 568 km yol kat ederek 4. oldu. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ise 1 lt yakıtla 90 km yol katederek 22. oldu.

Sakıp Sabancı Üniversitesi’nden katılan öğrenciler aynı zamanda Pazarlama ve İletişim alanında jüri özel ödülüne layık görüldü. Takımın ziyaretçilere standlarında yerel kostümlerle Türk kahvesi ve lokum ikram etmesi ilgiyle karşılandı.

Shell Eco-marathon`a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde eden Türk gençlerinin, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak geliştirdikleri çevreci araçlarının Almanya’ya ulaşmasında, Ulusoy Lojistik sponsorluk desteğinde bulundu.

Shell Eco-marathon genel müdürü Mark Singer: “Almanya bu yıl bizim için harika geçti. Yalnızca öğrenciler ve yakıt verimliliğini etkileyecek rekorlar için değil, tüm gönüllülerimiz ve sponsorlarımıza farklı bir Shell Eco-marathon yaşattılar” dedi.

Bu yıl gerçekleşen rekorları yorumlayan Shell Eco-marathon Teknik Direktörü Vincent Tertois de: “Bu yıl elde edilen rekorlar öğrencilerin sıkı çalıştığına ve araçların evrimlerine tanıklık ettik” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir