Temmuz 5, 2012

'Yerli motor da tasarlayabiliriz'

Dört senede Türk pazarında adından söz ettiren ve cirosunu 8 kat artıran AVL Türkiye’nin Genel Müdürü Dr. Umut Genç, yerli araç ve yerli motor hakkında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Genç, “Şu anda tamamen Türkiye’de tasarlanan ve üretilen çok az sayıda motor var. Bunu arttırmak için global pazarı ve oyuncuları iyi analiz etmek, motorlarda kullanılan parça ve alt sistemlerin Türkiye’deki yan sanayi ile uyumluluğuna dikkat etmek gerekiyor. Bunu yaparken de katma değeri yüksek olan alt sistemlere yönelmek lazım” dedi.

Ekipteki tüm mühendislerin Türkiye ve yurtdışındaki en iyi üniversitelerden mezun, yine yurtdışı veya Türkiye’den MSc dereceli olduğunu ve özel olarak seçildiğini belirten AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Umut Genç, “Birçok uluslararası projeye imza atmış son derece dinamik bir grubuz. Son senelerde global projelerde Türk ekipten birilerinin yer alması özellikle isteniyor. Uluslararası çalışmalardan görüyoruz ki Türk mühendislerin yapamayacağı proje yok” dedi.

Ana sanayiyi tasarımla destekliyoruz

Dr. Umut Genç özellikle motor tasarımı ve elektronik sistemler konusunda iddialı olduklarını belirterek Türkiye’de bu alandaki boşluğa dikkat çekiyor. Konuyla ilgili açıklamasında, “Çeşitli otomotiv firmaları, Türkiye’de motor üretimi yapıyor. Ancak motor tasarımını Türkiye’de yapan sadece birkaç marka bulunuyor. Oysa sektöre yüksek katma değer sağlayan bölüm motorun tasarımı. Ayrıca hali hazırda Türkiye’de tasarlanan ve üretilen motorların parça ve alt sistemlerinin de mümkün olduğunca Türkiye’deki yan sanayiden alınması sağlanmalı. Böylelikle katma değeri yüksek ürünlerin sağladığı değeri ülkemizde tutabiliriz.“ diyerek sektörü değerlendirdi.

AVL olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ana sanayiyi tasarım konusunda desteklediklerini belirten Umut Genç, “Özellikle Türkiye gibi hızlı büyüyen ülkelerde güçlü ortaklıklarımız var. Gelişen otomotiv firmalarına uzmanlık ve mühendislik desteği sağlıyoruz. Şu anda Türkiye ofisimizde bir motor beynini yüzde100 yerli kaynaklarla tasarlayabilecek konumdayız. Motor elektroniği ve beyinleri her geçen gün büyüyen bir pazar. Bugün bir lüks araçta 50’den fazla ‘beyin’ diyebileceğimiz elektronik sistem bulunuyor. Ülkemizde üretilen motorların bu tip katma değeri yüksek elektronik alt sistemlerinin yerel kaynaklarla tasarlanması ve üretilmesi, yerlileştirme hedeflerini olumlu etkileyecektir.” dedi.

Dr. Umut Genç, Teknokent ofislerinde otomatik transmisyon sistemlerinin beyinlerini de gelistirdiklerini ifade ederek, Türkiye’de bu konuda çalışan tek mühendislik firması olduklarının da altını çizdi.

Dünyanın en büyük otomotiv mühendislik şirketi AVL’nin Türkiye ofisi, otomotiv ve motor sanayindeki uluslararası firmalara ileri teknolojiler konusunda destek sağlıyor. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren AVL Türkiye, otomotiv şirketlerine mühendislik desteği veriyor, simülasyon programları ve test sistemleri sağlıyor.

Otomotiv ve savunma sanayinde yapılan her türlü ar-ge, ür-ge ve mühendislik projelerine mühendislik desteği veren AVL; 2008 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. 45 kişilik, tamamı Türk bir mühendis grubu bulunan firma; mühendislik hizmeti, test sistemleri ve mühendislik yazılım paketlerini bir arada sunarak Türkiye pazarında farklılaşıyor.

AVL Türkiye istenirse anahtar teslim mühendislik tasarım ve ürün geliştirme projeleri sunabiliyor. Tercih edilirse süregelen projelere de uzmanlık ve mühendislik desteği veriliyor. En önemli projeleri arasında Euro 6 Dizel Motor Gelistirilmesi, elektrikli araç beyin yazılımı, hibrit araçlarda alternatif mimari tasarımlari, batarya yonetim sistemleri, araba kullananların performansını ölçen ve yakıt tasarrufu sağlayan Eco-drive gibi çalışmalar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir