Ekim 8, 2008

AB otomobil pazarı daralıyor

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD)'nin de üye olduğu Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği ACEA, 2008 yılının 8 aylık döneminde; otomobil satışlarının Avrupa’da yüzde 3,9 oranında azalarak 10.8 milyon adet düzeyine gerilediğini açıkladı.

AB'ye üye olan Bulgaristan, Litvanya ve Slovakya pazarlarında gerçekleşen yüzde 2,7 oranındaki büyümeye  rağmen,  otomobil pazarının, AB ve EFTA ülkelerinde yüzde 3,9 oranında düşüşün engellenememesinin nedenleri arasında; AB ve EFTA ülkelerinde özelikle İzlanda’da yüzde 27,5 İspanya’da yüzde 21,1 ve İrlanda’da gerçekleşen yüzde 16,7’lik düşüşün büyük etkisinin olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan OSD yetkilileri; Avrupa pazarında yaşanan bu daralmada, petrol fiyatlarındaki artış ile müşteri güven endeksindeki düşüşün önemli payının olduğunu ifade ettiler. OSD yekililerinin verdiği bilgilere göre; 2008 yılının 8 aylık döneminde, AB ve EFTA ülkelerinde otomobil satışlarındaki düşüş oranı sadece yüzde 3,9 düzeyinde gerçekleşmiş olsa da, 2008 yılı Ağustos ayında, pazarda keskin düşüşlerin yaşanmaya başladığı görüldü. 2008 yılı 8 aylık dönemde, pazarda artış gösteren Almanya, Fransa, Belçika gibi 15 AB üyesi ülkede, Ağustos ayında otomobil satışlarının düşüş eğilimine girdiği görüldü. Özellikle bu ayda, İspanya’da otomobil pazarında yaşanan yüzde 41,3’lük düşüş ile İrlanda’da gerçekleşen yüzde 41,6’lık daralmanın boyutunun çok dikkat çekici olduğu ifade edildi.

Yeni AB ülkeleri de geriliyor

Bununla birlikte, ilk 8 aylık dönemde, Macaristan, Romanya, Estonya ve Letonya hariç olmak üzere, otomobil pazarı büyümeke olan AB'nin yeni ülkelerinde de Ağustos 2008'de düşüşlerin olduğu görüldü. Özellikle bu dönemde tüm AB ve EFTA ülkeleri içinde yüzde 23 ile en yüksek artışa sahip ülke konumunda bulunan Litvanya’da, Ağustos ayında otomobil satışları yüzde 27,3 oranında azaldı.  Özellikle son günlerde ABD’de yaşanan finansal krizin de etkisi ile bu olumsuz durumun, önümüzdeki aylarda Avrupa geneline yayılacağı ve pazardaki daralmanın devam edeceği tahmin ediliyor.
 

AB ve EFTA Ülkelerinde 2008 Yılı Ocak-Ağustos Dönemi Otomobil Satışları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir