Ağustos 29, 2012

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Genelgesi yayımlandı

“Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele” konusunda Başbakanlık tarafından genelge yayımlandı. 23.08.2012 tarihli 28390 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınacak tedbirler; bu kapsamdaki çalışmaların koordinasyonu, bakanlıkların yeniden yapılandırılması için düzenlemeler yapıldı.

Yayınlanan genelgeye göre akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele çalışmalarında koordinasyonu sağlamak ve alınacak her türlü tedbiri belirlemek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanı koordinasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ekonomi Bakanı, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’ndan oluşan “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu” kuruldu.


On-line sistem kurulacak


Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonu'nun çalışmalarının aynı kararlılıkla sürdüreceğinin belirtildiği genelgede, ayrıca serbest dolaşıma giren akaryakıtın giriş noktasından başlayarak tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreci izleyebilecek online sistem kurma çalışmalarının en kısa zamanda bitirilerek oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu’nun kullanımına sunulacağı belirtiliyor.


Özel ekipler kuruluyor


Genelgeye göre müşterek kontrol ve denetim yapmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Gümrükler ve Muhafaza Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ile gerekli durumlarda Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadale komisyonu ve diğer kurum personelinin de katılımıyla oluşacak özel bir ekip oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir