Mart 14, 2012

Aktaş Holding'den yeni teknoloji yeni körük

Aktaş Holding, kendi bünyesinde geliştirdiği TwicePower teknolojisi ile tüm ticari araçlara uygun olarak “Aktaş Newtone” markasıyla renkli körükleri imal etmeye başladı. Firma, bu yeniliğini 14 Mart 2012’de İstanbul’da düzenlediği toplantıyla kamuoyuna tanıttı. Melike Öcalan’ın sunuculuğunu yaptığı etkinlikte Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt ve Pazarlama Yöneticisi Özlem Öztürk Bilal yeni ürün ve gelecek hedefleri hakkında bilgi verdiler.

 

Verilen bilgilere göre; Aktaş’ın dünyanın ilk renkli körüğü Türk bayrağından esinlenilerek kırmızı renkli üretildi. Yeni körükler, TwicePower teknolojisi sayesinde, araç üzerindeki ısısını daha fazla dışarıya veriyor; böylece %60 daha fazla uzun ömür vaat ediyor. Optimum malzeme kullanıldığı için daha hafif ve ve esnek yapıya sahip olan ürünlerin taşınması ve montajı da kolaylıkla yapılabiliyor. 3 yıl garanti kapsamında bulunan yeni ürünler, Türkiye’deki tır parklarında düzenlenen aktivitelerle, ayrıca Frankfurt ve Dubai fuarlarında da dünyaya yakından tanıtılacak.

 

2014’te halka açılıyor, yeni hedefler

 

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, körük sektöründe dünyada yüzde 17 pazar payına sahip olduklarını belirterek, 2011 yılını 13 şirket ve 43 bin metrekare üretim alanında, yılda 2,5 milyon adet üretim kapasitesi ile 116 milyon Euro ciro, 65 milyon Euro’luk aktif büyüklük ve 600 istihdamla kapattıklarını açıkladı. Aktaş, 2014 yılına kadar kurumsallaşma süreçlerini halka arzla tamamlamayı öngördüklerini belirterek gelecek yeni yatırımlarıyla ilgili şunları söyledi: “Üç yıldır gerçekleştirmekte olduğumuz ve toplam tutarı 25 milyon doları aşan yatırımlarımızla Çin, Rusya ve Kuzey Amerika’da yeni üretim sahaları hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra Brezilya, Bulgaristan ve Türkiye’de iki farklı şehirde yer alan üretim alanlarımızı da geliştireceğiz. Büyümeye devam eden sektörümüzde dünya ortalamasının üstünde bir ortalama büyüme oranıyla, 2023 yılına kadar ülkemizin kendi sektöründe dünya lideri haline gelmeyi başarmış ilk Türk şirketi olmayı hedefliyoruz.”

 

2012 hedefi 130 milyon Euro’nun üstü

 

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt da Aktaş Holding’in yeni yatırım hedefleri ve büyüme stratejisi hakkında konuştu. Kurt: “2012 yılı için hedefimiz bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir büyüme hacmini yakalayarak ciromuzu 130 milyon Euro’nun üzerine taşımak. Yeni yatırımlarımızla çalışan sayımızı da 690’a yükselteceğiz. Hedefimiz, kendi sektörümüzde 10 yıl içerisinde dünyanın lider üreticisi olmak. Katma değeri yüksek ürünlerle uluslararası ölçekte rekabet gücümüzü daha da artırmak üzere AR-GE’ye odaklanıyoruz. Ürün yelpazemizi daha da genişleteceğiz. 2012 yılında AR-GE’ye ciromuzun yüzde 2’si oranında pay ayıracağız. TAYSAD verilerine göre 2011 yılında 15 ulusal patent başvurusuyla en çok patent tescili yaptıran 3’üncü şirket durumundayız. Aktaş Holding, bir dünya şirketi olma yolunda, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapı kurmak adına her türlü girişimi yapıyor. Rusya’daki çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojik üretim ağırlıklı olacak bu üretim yatırımımızla 50 kişilik istihdam yaratacağız. Fizibilitesini tamamladığımız Rusya yatırımımızın 2013 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Çin’de ise mevcut fabrikamızı daha da büyütmek üzere 20 milyon dolar yatırımla 15 bin metrekarelik alanda yeni bir üretim-montaj tesisi kuruyoruz. 5 yıl içinde yılda 1,8 milyon adet üretim ile bölge pazarında daha da güçleneceğiz. Kuzey Amerika ve Almanya’da montaj hatlarımızı devreye alarak, pazara yakınlık avantajı ile maksimum verimi almayı hedefliyoruz” diye konuştu. Kurt, Aktaş Holding’in 2012 yılı hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Dünya pazar payımızı 2012’de yüzde 18’e çıkaracak, bu oranı ilerleyen yıllarda adım adım yüzde 30 seviyesine taşıyacağız. 2012 yılında yıllık üretim kapasitemizi ise 3 milyon adede yükselteceğiz.”

 

Kurumsal renkler körüklere taşınacak

 

Aktaş Holding Pazarlama Yöneticisi Özlem Öztürk Bilal de Aktaş Newtone’un dünya liderliği hedefi doğrultusunda geliştirilen stratejik bir ürün olduğunu vurgulayarak; “dünyanın ilk renkli körüğü olması ve farklı renklerde üretilebilmesi sayesinde filo-şirketleri, kendi kurumsal renkleriyle özel üretim olanağına sahip olacaklar. Kullanıcı ve sürücüler, taraftarı oldukları takımların, ülke bayraklarının renklerini araçlarında taşıyabilecekler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir