Ocak 14, 2009

Aliağa 2008'de 40 milyon ton elleçleme yaptı

Aliağa'daki iskelelerde, 2008 yılında 40 milyon ton yükleme ve boşaltma işlemi (elleçleme) yapıldı bu dönemde ilçeye, 4471 gemi geldi.

2008 yılında Aliağa limanlarına gelerek boşaltma yapan gemiler ağırlıklı olarak ham petrol getirdi. Hurda demiri ise ikinci sırada yer aldı. Kömür, dökme çimento, soya fasulyesi, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), nafta, tarım ürünleri, amonyak, kok kömür, üre gübresi, inşaat demiri, küspe, kepek, gübre, çavdar, un, kereste, kimya sanayi mamulleri, palm yağı. sunta, demir çelik ürünleri, kil, kolza yağı taşıyan gemiler bu yüklerini Aliağa'daki çeşitli iskelelere boşalttı.

Her yıl yüzde 12 artış

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Saka, “2006 yılından önce ortalama 32 milyon ton olan yükleme boşaltma miktarı 2007'de 37 milyona ulaşmıştı. 2008 de ise bu rakam 40 milyon tonu aştı. Her yıl yaklaşık yüzde 11-12 oranında elleçleme miktarı artıyor. Gemi Sayısı da bu yıl 4 bin dörtyüzü aştı. Aliağa'da faaliyet gösteren rafineri, petro kimya ve demir çelik gibi sektörlerin varlığı bu rakamı ortaya çıkardı. Global mali krizin tüm olumsuzluklarına karşın Aliağa iskelelerinin rakamsal verileri umut verici” dedi.
 
İskeleler yeni yatırımlarla gelişiyor

Aliağa Ticaret odası Başkanı Saka, son yıllarda ilçede liman ve geri hizmet alanlarında yapılan iyileştirmeler, yeni yatırımlar, araç parkının güçlenmesi sayesinde iskelelerin daha verimli kullanılmaya başlandığını belirterek, “Nemrut ve Aliağa iskeleleri, Türkiye genelindeki elleçleme miktarının yaklaşık yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiriyor. Bu da Aliağa'nın stratejik önemini ortaya koyuyor. Sektörde gerek organizasyonun iyileşmesi, gerekse de yapılan yatırımların sonucu alınıyor. Global krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte Aliağa iskelelerinin elleçleme kapasitelerinde ciddi artışlar yaşanacak” diye konuştu. 
 
Aliağa organize Sanayi Bölgesi'nde üretime geçen fabrika sayısı arttıkça iskelelerin  öneminin artacağını belirten Saka;”Türkiye'nin en modern ve en büyük OSB'si ALOSBİ'nin yatırımcılarına sunduğu en önemli avantaj, enerji, ulaşım ve Nemrut İskelelerine yakınlığı. 400 yatırımcıya yatırım olanağı sunulan, 60 bin işçiye iş imkanı, 250 bin aileye gelir kaynağı, ülke ekonomisine 10 milyar dolarlık üretim yatırımı ve 2 milyar dolarlık ihracat getirisi sağlayacak olan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları, Aliağa'daki iskele ve denizcilik altyapısından azami derecede faydalanacak” dedi.

Aliağa Limanı

Aliağa'da HABAŞ, İzmir Demir Çelik, Batıçim, Ege çelik, Ege Gübre, Petrol Ofisi ve Petkim, Total, Egegaz ve TÜPRAŞ'a ait toplam 11 iskele bulunuyor.  Aliağa İskelelerinden başta inşaat demiri olmak üzere, motorin, jet yakıtı, çeşitli akaryakıt türleri, kimya sanayi mamulleri,  Kömür, Çimento, Un, Soda, Mermer, PVC, Gübre, Kireç, Soya Fasulyesi, Taş, Balık, Rüzgar Kulesi ve İş makineleri taşımaları yapılıyor.
 
Aliağa'dan; Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İspanya, İtalya, Suriye, Yemen, Mısır, KKTC, Kanada, İran, Hırvatistan, Güney Afrika, Kenya, Suudi Arabistan, Yunanistan, İsrail, Cebelitarık, Singapur, Slovakya, Hollanda, Romanya, Cezayir, Bangladeş, Nijerya, Rusya Federasyonu, Porto Rico, Madagaskar, Senegal, Arnavutluk, Ukrayna, Bulgaristan başta olmak üzere birçok ülkeye ürün sevkiyatı gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir