Mayıs 15, 2009

Alışan Lojistik eğitim çalışmalarına ağırlık veriyor

Tüm personeline sık aralıklarla farklı alanlarda eğitimler sağlayan Alışan Lojistik'in Davranış Odaklı Güvenli Eğitim Modeli (Behaviour Best Safety – BBS)  eğitimler zincirinin önemli bir halkasını oluşturuyor. Yurtdışından gelen uzman ekipler tarafından verilen bu eğitim kapsamında; davranışsal aksiyon planlama, önerilen güvenli davranışların analiz edilmesi, statik ve dinamik tehlike kavramları, işletmelerde sık gözlenen riskli davranışların analizi, kazaların ve kıl payı atlatılan olayların davranışsal arka planı gibi konular yer alıyor.

Eğitim sonunda, birey bazlı davranış odaklı güvenlik sistemi içerisinde belirlenen kriterler takip edilerek yapılan puanlandırma sistemi ile her çalışanın “BBS” puanı hesaplanıyor. Ortalamanın altında kalan personel yeniden eğitime tabii tutuluyor.  
 
Firma yetkilileri konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada; lojistik sektöründe meydana gelen iş kazalarının nedenleri incelendiğinde; %79,5’inin “Güvensiz hareketler”, %19,5’inin “Güvensiz şartlar” ve %1’inin de “nedeni belirlenemeyen” faktörlerden meydana geldiğini belirterek, güvensiz hareketlerin meydana gelmesinde insan faktörünün önemli rol oynadığını söylediler. Yetkililer, özellikle de güvensiz hareketlerden kaynaklı bu kazaların oranını azaltmak ve insan davranışlarının daha güvenli hale gelmesini sağlamak amacı ile Alışan Lojistik'in Davranış Odaklı Güvenlik Eğitim Modeli’ni benimsediklerini açıkladılar.
 
1985 yılında kurulan Alışan Lojistik, uluslararası taşımacılık, gümrükleme, gümrüklü ve gümrüksüz depolama, dökme sıvı (likit) ve toz kimyevi madde taşımacılığı, yurtiçi dağıtım hizmetleri veriyor.  Alışan Lojistik’in kalite çalışmaları, 2000’li yılların başında Toplam Kalite şemsiyesi altında toplanarak sırasıyla; Kalite Yönetim Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, EFQM Mükemmellik Modeli uygulamalarıyla geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir