Mart 1, 2012

Allison belediye araçlarının geleceğini tartıştı

Son yedi yılda olduğu gibi bu yıl da çok sayıda şirket, atık toplama ve belediye sektörüne yönelik yenilikçi araç ve hizmet konseptlerini paylaşmak üzere Allison Transmission Sempozyum’unda biraraya geldi.


Paderborn Atık Toplama ve Şehir Temizleme Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda VKU Lojistik Komitesi Başkan Yardımcısı Dr.Dietmar Regener, sempozyumda geçmişten günümüze belediye araçlarına dair bir bakış sundu. Regener, 1910 yılından itibaren elektrik enerjisinin atık toplama hizmetlerinde kullanıldığını ve ancak 1918 yılında çöp toplama araçlarının ilk defa yanmalı motorlar ile donatılmaya başlandığını belirtti. Dr. Regener ayrıca, belediye araç teknolojisinin gelecekteki gelişimi ile ilgili düşüncelerini paylaşarak; “Dizel motorlar atık yönetimi sektöründe bugün en önemli tercih olduğu gibi, alternatif yakıtların kullanımında da önemli bir artış bekliyoruz. Yakıt tasarrufu sağlamak ve bakım maliyetlerini azaltmak açısından sürücü eğitimlerinin önemi artıyor ve sürücü konforu satın alma kararını etkileyecek en önemli faktörler arasında yer alıyor. Otomasyon ve alçak kabin girişleri kısa zaman içinde olmazsa olmaz özellikler arasında yer alacak.”

 

Belediye filoları yeşil oluyor


BSR Filo Müdürü Bernd Sackmann da, sempozyumda Berlin Belediyesi iklim programının temel hedeflerinden bahsetti. Bu programın bir sonucu olarak çevre dostu filo kullanılmasının, BSR satın alma planları için önceliğini belirtti. Bu durum da güncel teknolojilere dair derin bilgi sahibi olunmasının ve teknoloji trendlerini sürekli takip etmenin gerekliliğini iletti.


Almanya'daki en büyük belediye atık şirketlerinden biri olarak ön plana çıkan BSR, 2012 yılı sonuna kadar CNG kamyon sayısını 100’den 140’a artırmayı planlıyor. Bu sırada BSR, araç filosu için Berlin Ruhleben’de kendi biyo-gaz tesisini işletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kullandığı hibrid araçlar ile bu teknolojiyi de test eden Sackmann açıklamasında, yakıt tüketiminin gelecek teknolojileri üretmekteki en kritik nokta olacağını ancak belediye hizmet kalitesinin de CO2 emisyonları üzerinden değerlendirileceğini belirtti. Bu nedenle BSR, sokak temizleme araçları üzerinde yakıt tasarrufu için çalışırken, bir sonraki adımda da atık araç filosu için yoğunlaşacak. Bu çalışmaların sonuçları, gelecekteki araç alımlarında ihale şartlarını da etkileyecek.


Bugün için uygun bir çözüm: CNG


Allison Transmission Uluslararası Pazarlama Programları Müdürü Peter van Cuijk ise, sempozyumda alternatif yakıt pazarı ile ilgili görüşlerini paylaştı. Alternatif yakıtların yasal koşullarını, sektördeki farklı teknolojilerin bugün için uygunluğunu ve yakın gelecekte sağlanabilirliği ile ilgili bilgi verdi. Van Cuijk, kamyon uygulamalarında kullanılması durumunda CNG’nin artıları ve eksilerini aktarırken CNG ile konvansiyonel dizel motorlar arasındaki bir maliyet karşılaştırması örneğini sundu. Bu örnek CNG donanımlı bir aracın 10 yıllık süre içinde % 20'den fazla bir maliyet avantajı sağladığını gösteriyordu.


Scania’dan alçak girişli CNG’li araçlar Scania (Almanya)’da satış eğitiminden sorumlu Bernd Hoche, alçak girişli, 270 ve 310 Bg gücündeki CNG motorlu ve Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzımanlar ile donatılmış Scania P Serisi’ni tanıttı.Aracın tasarımı, kabinin ön aksına önden monte edilmesi yer ve kabin girişi arasında alçak bir aralık sağlıyor. Havalı yastıklama ise giriş yüksekliğinde 60-80 mm azaltıyor. Geniş kapı ve düşük girişi ise sürücülere rahatlık sunuyor. Dört kişi için uygun olan kabin en yüksek güvenlik standartları ile ön plana çıkıyor.

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir