Kasım 5, 2019

Allison şanzımanlı Grove GMK6300L-1W arazi tipi vinç

Allison şanzıman donanımlı Grove GMK6300L-1 W arazi tipi vinç: Uzun, sarsıntısız, üstün manevra kabiliyeti ve müşteriye özel yükseklikler

 

Allison 4500 Özel Seri™ tam otomatik şanzıman donanımlı altı akslı Grove GMK6300L-1 arazi vinci, 2018’den bu yana Almanya’daki Wiesbauer filosunun bir parçası oldu. Bu araç, filoda yine Allison şanzıman donanımlı GMK6300L modelin yerini almıştı. Sınıfında tek tam otomatik şanzıman donanımlı olan bu vinç, 300 tonluk kapasite sunuyor. Güvenilirlik, performans ve karlılık anlamında eşsiz avantajlar sağlıyor.

Çok akslı mobil vinçler, ağır ve güçlü olmalarının yanı sıra çoğu zaman sadece yürüme hızında hareket ederler. Zorlu arazilerde hassasiyetle manevra yapmaları ve art arda durarak hareket etmeleri gerekir. Dolayısıyla motor gücünü akslara mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde iletmek, vinç şanzımanları için zorlukların başında geliyor. Geleneksel kuru debriyajlar, sınırları zorlandığında aşırı ısınabiliyor ve yanabiliyor.

Allison tam otomatik şanzımanlar ise kuru debriyaj yerine aşınma riski olmayan tork konvertörü kullandıklarından oldukça farklı. Tork konvertörü, sadece hidrolik kavrama görevi yapmaz aynı zamanda torku çoğaltır ve motor gücünü maksimuma çıkarır. Aktarma organlarına kesintisiz güç iletilmesi sayesinde daha yüksek üretkenlik, gelişmiş sürücü konforu ve kontrolü sağlanıyor. Bu nedenle tam otomatik şanzımanlar, hem sürücü hem de vinç kullanan şirketler için büyük bir fark yaratıyor.

Eylül 2018’in sonunda, Almanya Plankstadt’ta bulunan ağır hizmet lojistiği şirketi Wiesbauer GmbH & Co, GMK6300L-1 vincini teslim aldı. Wiesbauer’ın Plankstadt Müdürü Norman Weitzel konuya ilişkin olarak; “Her zaman sağlam, güvenilir ve uygun maliyetli araçlara ihtiyacımız var. Araçlarımızın sık servis ihtiyacı nedeniyle çalışamaz olması ve yüksek bakım maliyetleri, operasyonlarımızda zorluk yaratacağından seçimlerimize özen gösteriyoruz” şeklinde açıkladı. “Ayrıca, bu sınıfta kullanımı kolay ve milimetrik hassasiyette manevra yapabilen araçlara sahip olmak önemli. Bu nedenle, yine tork konvertörlü şanzıman donanımına sahip GMK6300L-1 modelini tercih ettik” dedi.

Mart 2018’de tanıtılan yeni Grove GMK6300L-1, Allison 4500 SP tam otomatik şanzıman sayesinde yükseğe kaldırma sırasında daha fazla güç, üstün sürücü konforu ve manevra kabiliyeti sunuyor.

Wiesbauer’de vinç operatörü olan Jörg Haasner; “Benim için bir şantiyede tork konvertöründen daha iyi bir şey yok. Şehiriçi yollarda ve dar şantiyelerde manevra yapmak çok daha kolay oluyor ve daha da önemlisi, kaldırma kancası üzerinde ileri geri sallanan hiçbir şey yok” diye açıkladı.

Maksimum kapasitesi 300 ton ve ana vinç kolu tamamen uzatıldığında 80 m olan GMK6300L-1, 14 tona kadar yük taşıyabiliyor. Daha fazla çalışma mesafesi için 37 metrelik uzatma bir vinç kolu bulunuyor. Toplamda vinç, 120 m’ye kadar yüksekliğe ulaşabiliyor. Bu özellikler, yüksek binalarda veya baca işlerinde kule vinci montajı, klima ünitelerini yerleştirme ve asansör ekipmanı gibi işleri önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Bu iki motorlu vincin taşıyıcısı, altı vitesli Allison 4500 SP tam otomatik şanzımanla kusursuz bir şekilde uyum sağlayan 430 kW’lık Mercedes Benz motora (Euromot 4 / EPA / CARB Tier 4 final) sahip. Bu uyum, GMK6300L-1’in 92.5 t denge ağırlıkla sahada kolayca çalıştırılmasını sağlıyor. Aks başına 28 tona kadar olan aks yükleri, kaldırma kancasında sallanmayacak şekilde taşınıyor. Allison tork konvertörü bu noktada tamamen sarsıntısız bir ivmelenme ve frenleme sunuyor. Bu arada üst yapı da 210 kW’lık bir Mercedes Benz (Euromot 4 / EPA / CARB Tier 4 final) motorla güçlendiriliyor.

Manitowoc Arazi Vinçleri Global Ürün Direktörü Andreas Cremer; “GMK6300L serisi vinçler, sınıflarında tam otomatik şanzımana sahip olan ve bu nedenle en iyi çalışma özelliklerine sahip tek araç,” diyerek; “Allison 4500 SP, en zor koşullarda kendini kanıtlamış güçlü, güvenilir ve uygun maliyetli bir aktarma organı çözümü oluyor. Elektronik kontroller, çevresine uyum sağlamasını ve bakımı kolaylaştıran otomatik arıza teşhisini sağlıyor. Opsiyonel entegre çıkış retarderi, yokuşlarda gelişmiş frenleme ve böyle ağır bir aracı sürerken vinç operatörü için daha fazla güvenlik sunuyor” şeklinde belirtti.

Kamuya açık yollarda, vinçler trafiğe engel olmamalıdır. Yeşil trafik ışığı, vinçler için bile zamanında ivmelenmeyi gerektirir. Bu altı akslı vinç, karayollarından çalışma sahasına giderken 85 km / s hız yapabiliyor.

Ağır yüklerin emniyetli kontrolü: Tork konvertörlü Allison tam otomatik şanzıman

Allison tam otomatik şanzımanlar, vinç kategorisinde güvenilirlikleri ile yıllardır takdir ediliyor. Manitowoc Grove ve önceki kuruluşu Krupp Mobilkrane, 35 yıldan fazla bir süredir Allison Transmission ile çalışıyor. GMK6300L ve GMK6300L-1’e ek olarak Manitowoc Grove, ayrıca GMK7450 vinçlerini Allison tam otomatik şanzımanlarla sunuyor.

Manitowoc Crane Grup’un Almanya distribütörünün ortaklarından Andreas Werner; “Vinçlerimizi müşterilerimize son derece güvenilir ve sağlam oldukları için Allison tam otomatik şanzıman donanımı ile öneriyoruz. 30 yıldır vinç alanında çalışıyoruz ve bu şanzımanlarla hiç sorun yaşamadık” diyerek ekledi; “Allison tam otomatik şanzımanlar, oldukça kullanıcı dostu. Tek yapmanız gereken, ileri veya geri vitesi seçmek ve ardından hemen hızlanabilirsiniz. Motor torkunu sarsıntısız ve kesintisiz olarak tekerleklere aktararak hızlı ve emniyetli ivmelenme sağlıyor. Vinç operasyonlarında zaman, maliyet ile doğru orantılı olduğu için bu çok önemlidir”

Allison Transmission’ın 4000 Serisi™, iki yüksek hız ve ikinci bir geri vites de dahil olmak üzere yedi vitese kadar dar veya geniş vites oranları ile sunuluyor. Motor tahrikli ilave güç çıkışı (PTO) gelişmiş araç frenlemesini sağlayan ve fren aşınmasının azaltan entegre bir output retarderi de opsiyonel olarak mevcut. Operasyon, prognostik yeteneklere sahip Allison’ın 5. Nesil gelişmiş elektronik kontrolleri ile daha da güvenilir bir çözüm sunuyor. Bu, 4000 Serisi™’nin en zorlu koşullarda kullanılmasını sağlıyor.

Allison’ın 4000 Serisi™, global olarak tarım, inşaat, dağıtım, enerji, itfaiye ve acil durum, madencilik, belediye ve kamu hizmetleri, liman hizmetleri, atık toplama, karavan ve çekiciler dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılıyor.

Yeni Grove GMK6300L-1’in teknik özellikleri

 

Model GMK6300L-1
Maksimum kapasite 300 t
Ana vinç kolu maksimum yüksekliği 80 m
Maksimum yükseklik 120 m
Şanzıman Allison 4500 SP (4000 Serisi) tam otomatik şanzıman
Taşıyıcı motoru Mercedes-Benz OM473LA, 430 kW / 1700 rpm.
Max. tork: 2750 Nm /1300 rpm.
Üst yapı motoru Mercedes-Benz OM936LA, 210 kW / 2200 rpm.
Max tork 1150 Nm / 1200 rpm – 1600 rpm.
Emisyon Euromot 4 / EPA /CARB Tier 4 final (arazi)

 

Allison Transmission hakkında

Allison Transmission (NYSE – New York Borsası: ALSN), orta ve ağır ticari araçlar için dünyanın en büyük tam otomatik şanzıman üreticisi ve şehir içi otobüsleri için hibrid tahrik sistemlerinde liderdir. Allison şanzımanları, atık, inşaat, itfaiye ve acil durum, dağıtım, otobüs, karavan, savunma ve enerji gibi farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılmaktadır. 1915’te kurulan Allison’ın Genel Müdürlüğü Indianapolis, Indiana, A.B.D.’dedir ve dünya çapında yaklaşık 2,900 çalışanı bulunmaktadır. 80 ülkede faaliyet gösteren Allison Transmission’ın, Çin, Hollanda ve Brezilya’da merkez ofisleri ve Hindistan, Macaristan ve Amerika’da üretim tesisleri yer almaktadır. Allison dünya çapında 1,400 distribütör ve bayi lokasyonuna sahiptir. Allison hakkında daha fazla bilgi, allisontransmission.com’dan edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir