Ocak 17, 2007

Alman otomotiv erdüstrisi rotayı Hindistan'a çevirdi

Alman otomobil firmaları rotalarını geçen yıl 1.3 milyon aracın giriş yaptığı Hint pazarına çevirdiler.

Bugüne kadar Asya'daki partnerleri olarak Çin'e yatırım yapan Alman otomotiv endüstrisi dikkatini her yıl yüzde 17 oranında büyüme kaydeden Hint pazarına yoğunlaştırdı.

Bu doğrultuda DaimlerChrysler'in 44 milyon Euro yatırım ile Maharashtra şehrinde kuracağı yeni fabrika ile 2009 yılından itibaren yılda 5 bin adet Mercedes limuzinin üretim bandından inmesi bekleniyor. Volkwagen de Hindistan'da yeni bir tesisin kurulumuna yönelik bir anlaşmaya vardı.

Volkswagen'in 410 milyon Euro değerindeki yatırım Hindistan'da şimdiye kadar tek bir firma tarafından yapılan en büyük yatırım olacak. Hindistan'a yatırım yapmak isteyen Audi'nin kardeş kuruluşu Skoda ise bu ülkedeki üretimini iki yıldır başarıyla sürdürüyor.

Lüks seglente yatırım

Hindistan binek taşıt pazarının çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirten Alman Otomotiv Derneği (VDA) yetkilileri konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bunu Alman üreticilerin 2006 yılında yüzde 33'ten fazla bir büyüme ile toplam pazardan iki kat daha hızlı bir büyüme kaydetmesinden anlıyoruz. Şimdiye kadar yüzde 1'lik bir pazar payına sahiptik, ancak bu durum değişiyor. Lüks segmentte gerekenden önce yer almak çok önemli. Alman'lar bu segmentte varlıklarını hissettiriyorlar.”

Lüks araçlar ve dizel teknolojisinin Alman binek taşıt endüstrisinin Hintistan'daki kozu olduğununun altını çizen Hint Otomobil Üreticileri Derneği yöneticileri de “Alman üretimi otomobiller teknikleri ve sağlamlıkları nedeniyle tercih ediliyor. Bu araçları çoğu yüksek teknoloji ve ve modern dizel
teknolojisi ile donatılı. Bunlar çok iyi sürüş performansı gösteriyor ve dizelin geleneksel imajından ayrılıyorlar” diyor.
 
Lüks araçlar mevki sembolü

Lüks segmente DaimlerChrysler'in kendi verilerine göre yüzde 80'in üzerinde bir pazar payına sahip olduğu bildiriliyor. “Yüksek mevki sahibi olan insanlar, itibarlarını Mercedes'ten zevk alıyorlar” diyen Hint Otomobil Üreticileri Derneği yöneticileri sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hindistan'ın kuzeyinde yeni firma kurarak endüstriye ilk kez adım atan ya da aile şirketlerini genişleten yeni bir firma sınıfı oluşuyor. Bunlar da bu tür araçları almaya eğlimli.

Her yıl yüzde 10 oranında büyüme kaydeden Hindistan'da yeni firmalar ve yeni endüstri alanları oluşuyor. Buna paralel olarak da araç ihtiyacı giderek artıyor. Bu durumu gözönünde bulunduran Hint Hükümeti ise yetersiz durumda olan karayolu altyapısını yenileme ve genişletme kararı almış bulunuyor. Bu noktada giderek daha çok Alman binek taşıt üreticisi Hindistan'da kendi üretimlerini yapmanın faydalı olacağı görüşünde birleşiyor. Ancak yüksek gümrük vergileri bu noktada
büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu nedenle parçaların Almanya'dan tek tek Hindistan'a gönderilerek firmaların kendilerine ait üretim hollerinde birleştirmenin daha ucuz olacağını belirten VDA yetkilileri, bu yöntemin büyüyen yeni pazarların birçoğunda üretime geçmeden önce tercih edildiğini ve “Made in India” ibareli son montajın Alman ürünlerinin kalitesinden ödün vermediğini söylüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir