Ekim 23, 2007

Anlaşma tamam!

Avrupa’nın damper üretici firması Meiller, Doğuş Otomotiv işbirliğiyle Sakarya’da kuracağı tesisle üretime başlayacak. Yapılacak tesisle ilgili anlaşma  22 Ekim 2007 tarihinde Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Meiller CEO’su Dr. Frank Hiller tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre Sakarya’da kurulacak tesiste kamyon üzeri ve semi treyler damper üretimi gerçekleştirilecek. Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde  6000 metrekare kapalı ve 11.000 metrekare açık alan üzerine kurulacak tesiste yıllık 3000 adet ürün üretilecek. Fabrikada metal şekillendirme, boyama ve montaj bölümleri bulunacak.

Yüzde 51 Meiller, yüzde 49 Doğuş Otomotiv hissedarlığında kurulacak olan limited şirket, Türkiye’de tesis hariç 4 milyon Euro’luk yatırım yapacak.

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar düzenlenen imza töreninde Türk otomotiv pazarına kaliteli bir marka daha kazanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Acar konuşmasında, Türkiye’nin dünyanın sayılı otomotiv ve otomotiv yan sanayi merkezi haline geldiğini, Meiller gibi Avrupalı firmaların doğru bir ortak bulduğu takdirde  işgücü, üretim altyapısı, enerji kaynakları gibi sebeplerden dolayı Türkiye’ye yöneldiklerini, Doğuş Otomotiv olarak da buna güzel bir örnek teşkil ettiklerini belirtti.

Meiller CEO’su Dr. Frank Hiller ise Türkiye’de büyük bir damper pazarı bulunduğunu, bu pazarı iyi tanıyan bir firma olan Doğuş Otomotiv ile Türkiye’de yola çıktıklarını belirtti. Meiller olarak Türkiye’yi sadece üretim yeri değil aynı zamanda bir üretim merkezi olarak gördüklerini de kaydeden Hiller, özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde inşaat malzemeleri ve ekipmanlara oldukça talep olduğunu, ve geniş bir kapasiteyle bunları Türkiye’den ihraç etmeyi hedeflediklerini de açıkladı. Türkiye’deki atık firmaları ve belediyeleri modern sistemlerle tanıştıracaklarını ifade eden Hiller, 2008 Ocak ayında Sakarya tesislerinde kaliteli üretime başlayacaklarını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir