Şubat 3, 2009

Arkas 2008'de büyümesini sürdürdü

Arkas, 2008 yılını değerlendirdi. Firmadan  yapılan açıklamaya göre Arkas, 2007’ye oranla cirosunu yüzde 15 yükseltti; 2008 yılı için planladığı tüm yatırımları tamamladı ve yatırımlar toplamı ile aktif büyüklüğünü 1,5 milyar doların üzerine çıkardı. Arkas, Marport’ta altyapı-ekipman yatırımlarını tamamlarken, Türk bayraklı Arkas Deniz Ticaret Filosu’na yeni inşa edilen iki gemi daha kattı. Arkas’ın toplam gemi sayısının 25’e ulaşmasıyla, Türk deniz ticaret filosundaki konteyner gemi sayısına sağlanan katkı da yüzde 57’ye çıktı. Sene içerisinde Arkas'ın yaptığı yatırımlar arasında şunlar da yer alıyor:

EMES 36’ncı sırada
 
Arkas’ın armatörlük şirketi EMES’in 1996 yılından beri sürdürdüğü feeder taşımalarını 2008 yılında kurulan EMES Feedering üstlendi. Hat taşımaları ve feeder fonksiyonları ayrılarak daha etkili bir hizmet ağı oluştu. EMES Feedering ana aktarma limanları ile Akdeniz ve Karadeniz limanları arasında haftalık servislerle feeder konteynerleri taşıyor. Gemi filosunu bu yeni yapılanmayla genişleten EMES, 2008’de 419 sefer, 2.068 liman uğrağıyla 260.101 TEU’luk hat taşıması gerçekleştirirken, EMES Feedering 319 sefer ve 1.224 liman uğrağıyla 219.323 TEU’luk feeder taşıması yaptı. EMES, 2008 yılı sonunda filosundaki 30 konteyner gemisi ile hat ve feeder taşımalarında toplam 479.424 TEU’ya ulaştı. 2007 yılında 193.238 TEU taşıyan EMES filosu, bir yılda yüzde 248’lik bir artış elde etmiş oldu.
 
EMES, denizcilik sektörü piyasa araştırma kuruluşu Dynamar B.V.’nin Ekim 2008 raporuna göre dünyanın en büyük konteyner hatları arasında dünya ligi sayılan sıralamada, bir önceki seneye kıyasla 46’ncı sıradan 36’ncılığa yükseldi.

Yurtdışı şirket ağı genişledi

 Dış ticaretteki gelişmeler, buna paralel olarak ortaya çıkan ihracat ve ithalat müşterilerinin taşımacılık konusundaki ihtiyaçları doğrultusunda birçok yeni yapılanmaya giden Arkas, 2008 yılında, yurtdışında beş şirket kurdu. 2008’de yurtdışında hizmet vermeye başlayan Arkas şirketleri arasında EMES Feedering’in yanı sıra, İtalya’da EMES acenteliği yapan Cenova merkezli Arkas Italia da yer alıyor. Ukrayna’da Hapag-Lloyd’u temsil etmek üzere Overseas Transport, lojistik konularda faaliyet gösteren Arlogic kurulurken, Romanya’da Hanjin Shipping acentesi olarak Arkas Dacia hizmete girdi. Arkas’ın Türkiye ile birlikte 12 ülke, 36 şehirde ofisleri bulunuyor. Geniş hizmet ağı sayesinde denizyolu taşımalarında ve tamamlayıcı lojistik hizmetlerde müşteri taleplerini seri bir şekilde karşılayarak, özel çözümler üretiyor.

Anadolu için yatırım

Arkas, yurtiçinde de 2008 yılı Ocak ayında yeni bir yapılanmaya giderek Arkas Anadolu Lojistik şirketini kurdu. Lojistik hizmetler veren Arkas şirketlerinin müşteri kontak noktası görevini üstlenen Arkas Anadolu Lojistik, demiryolu ve karayolu bağlantılı denizyolu taşımacılığını, depolama ve dağıtım hizmetlerini tek elden yürütüyor. Arkas, Anadolu Projesi misyonu doğrultusunda konteyner taşımalarının avantajlarını da sunarak Anadolu kentlerini limanlarla buluşturuyor.

Arkas'ın 2008 yılında lojistik alanındaki yatırımları da sürdü; ekipman olarak Arkas Ulaştırma filosuna 31 çekici, 3 sidelifter, 4 tipping şasi eklenirken tüm ekipman toplamı 932 oldu; Ar-Gü ise 30 yeni vagon satın alarak 501 vagona ulaştı. Ayrıca İstanbul’da 40 bin metrekare alana sahip Arkas Orhanlı Lojistik Merkezi faaliyete geçti.

Konteynerle ilk kabotaj taşıması

Arkas Anadolu Lojistik, 2008 yılında Türk limanları arasında yapılan kabotaja ilişkin gümrük mevzuatında gerçekleşen düzenlemeler sayesinde konteynerle kabotaj taşımalarını da başlattı. Gümrüklü liman sahalarında kabotaj eşyalarının tecridine, depolanması ve boşaltılmasına imkân tanıyan uygulamayla Türk limanları arasında yüklemeler hız kazandı.

Arkas'ın çalışmaları ödüllendirildi

2008 yılında Arkas Denizcilik ve Marport ikişer kez olmak üzere beş Arkas şirketi, ayrıca Arkas Deniz Ticaret Filosu taşımacılık konusundaki başarılı çalışmaları ile bir dizi ödüle layık görüldü. Arkas şirketleri, Lloyd’s List “2008 Türkiye Denizcilik Ödülleri” (2 ödül-Arkas Anadolu Lojistik, EMES Denizcilik), Dünya Gazetesi Perşembe Rotası ve Deniz Haber Ajansı tarafından düzenlenen “Altın Çıpa 2008” (1 ödül-Arkas Denizcilik) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verilen “2007 Dış Ticarette Lojistik Başarı Ödülleri” (4 ödül-Marport 2, MSC Gemi Acenteliği, Arkas Denizcilik 1’er ödül) ile onurlandırıldı. Ayrıca dokuz gemisiyle liman devleti kontrollerinden eksiksiz geçen Arkas Deniz Ticaret Filosu’na, DenizHaber.com tarafından 2007–2008 Gurur Madalyası Özel Ödülü takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir