Eylül 29, 2009

Arkas'tan yenilikler

Arkas'ın özel konteyner terminali Marport, Haziran 2009'da bilgi işlem sisteminde başlattığı yeni bir uygulamayla müşterilerinin web sitesi üzerinden konteynırlarının konumunu takip edebilmesini sağlıyor.
 
Bilgi takibi için müşteriler, www.marport.com.tr adresine giriyor ve  online hizmetler bölümündeki “konteyner sorgulama” kısmında konteyner numaralarını yazarak ürünlerinin takibini gerçekleştiriyorlar. Bu sayede sistemi kullananlar konteynerin limana giriş-çıkış tarih ve saatini, konteyner tipini, ağırlığını, hangi gemiye yüklendiğini, yükleme ve tahliye limanı bilgilerine ulaşıyor.  Birden fazla konteyner numarası girerek çoklu sorgulama da yapılabilen sistemin en önemli özelliği ise müşterinin kayıt ofisine gelmeden söz konusu bilgileri öğrenebilmesi. Bu durum müşterinin hem zamandan tasarruf etmesini sağlıyor, hem de iş takibini kolaylaştırarak iş yükünü hafifletiyor. Marport ayrıca idari binasının ana giriş bölümüne yerleştireceği bilgisayar ile limanı ziyaret eden müşterilerine internet bağlantısı ve konteyner sorgulama sistemine giriş imkanı sunacak.

Marport’ta  NAVIS Terminal Yönetim Yazılımı’nın üç modülü olan Sparcs, Express ve WebAccess’i kullanılıyor. Konteyner sorgulama sisteminde de liman otomasyonunun takip edildiği NAVIS’e bağlantı kurularak güncel bilgiye online ulaşılabiliyor.

Arkas Petrol'e ISO 9001 kalite yönetim belgesi

Bu arada Akdeniz ve Karadeniz limanları başta olmak üzere dünya limanlarında armatör gemilerine yakıt tedariği sağlayan Arkas Petrol, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve standartlaştırılması için yürüttüğü çalışmalar neticesinde ISO 9001 sertifikasını aldı.  Arkas Petrol, Rina Belgelendirme firması tarafından yapılan dış denetlemeden başarıyla geçerek ISO belgesini almaya hakkazandı. Kalite Yönetim Sistemi kurulumu aşamasında öncelikle detaylı bir proje planı hazırlandı ve araştırmalar sonrasında iş süreçleri akış şemaları halinde çizildi ve verimlilik analizleri yapıldı. Analizler neticesinde iyileştirmeye açık alanlar tespit edilerek geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir