Kasım 15, 2007

Automechanika Fuarı 31 Ocak 2008'de Roma'da başlıyor

Dünyanın ikinci büyük fuar organizasyon firması olan Messe Frankfurt’un organize ettiği Automechanika Uluslararası Otomotiv Yedek Parça, Ekipman ve Servis Sunucuları Fuarı şimdi de Roma’da 31 Ocak- 3 Şubat 2008 tarihleri arasında tüketiciyle buluşuyor. Stratejisini gelişmekte olan pazarlara yönelik çalışmalarla belirleyen Automechanika fuarı,  ilk kez Avrupa’nın büyük bir kenti olan Roma’da fuara hazırlanıyor.

Roma’nın yeni fuar alanı olan 18.000m2’lik Nuovo Polo Fieristico di Roma’da gerçekleşecek olan  ve 15 ülkeden yaklaşık 250 katılımcının, 12.000’in üzerinde ziyaretçiyle buluşması beklenen fuara binek otomobiller hakim olacak. Ana ürün gruplarının; parça ve sistemler, aksesuar ve tuning, onarım ve bakım, servis istasyonları ve araba yıkama başlıklarından oluşacağı fuarda İtalya pazarındaki markalar ve firmalar ağırlıklı olacak.

Messe Frankfurt İtalya Genel Müdürü Dr. Donald Wich yaptığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada İtalya’nın otomotivde büyük bir kalkınma yaşadığını, 2005 yılında 151 milyar Euro’nun sadece binek otomobiller için harcandığını, 3.9  milyon binek aracın ise yenilenmek üzere değiştirildiğini ifade etti. Avrupa otomobil yedek parça sektörünün %18.8’inin İtalya’da olduğunu belirten Wich, bu sektörün İtalya’nın ithalat ve ihracatını önemli derecede artırdığını vurguladı.

Anket sonuçları İtalya’yı gösteriyor
Yeni Authomechanika fuarının nerede yapılacağıyla ilgili olarak katılımcılar arasında gerçekleştirilen anket sonucunda, %64’lük oranındaki katılımcının fuarın İtalya’da yapılmasını istedikleri ve İtalya’nın Akdeniz ülkelerinin ortasında stratejik bir lokasyona sahip olduğu fikrinde oldukları açıklandı.

Dr. Wich ise İtalya’nın sürekli büyüyen pazarından faydalanılması gerektiğini, fuarın 250 civarındaki katılımcıdan %85’inin İtalya pazarından olduğunu belirtti. Wich, yabancı katılımcılar içerisinde Türkiye’nin önemli bir yerde bulunduğunu ve 15 firmanın Türkiye’den katılacağını sözlerine ekledi.

Messe Frankfurt İstanbul Satış Müdürü Tayfun Yardım ise yaptığı konuşmada; “Messe Frankfurt, günümüzde Arjantin’den Japonya’ya kadar düzenlediği 117 fuar ile dünyanın en büyük 2. organizasyon firmasıdır. Bugüne kadar 65.000’in üzerinde katılımcı ve 2.8 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladık ve şirket tarihinin en yüksek cirosu olan 400 milyon Euro’yu yakaladık” dedi.

Automechanika Roma’ya gelmesi hedeflenen ziyaretçi gruplar arasında otomobil üreticileri, yedek parça aksesuar ve sağlayıcıları, otomobil tamir atölyeleri, filo operatörleri, atölye ve boya mağazaları, medya mensupları, yazarlar, üniversite ve kolej kesimi bulunuyor.

Fuarda yer alacak ülke bazındaki katılımcılar ise Almanya, A.B.D, Endonezya, Tayvan, Lüksemburg,  İsrail, İspanya, İngiltere, Fransa, Çin, Yunanistan, Avusturya, Türkiye, Güney Kore ve İtalya’dan oluşuyor.

Messe Frankfurt’un dünyanın dört bir yanında düzenlediği Automechanika fuarlarının İstanbul ayağı ise 2009 yılının Nisan ayında gerçekleşecek. 2 yılda bir düzenlenen İstanbul fuarı bu sene 19 – 22 Nisan tarihleri arasında 658 katılımcı ile gerçekleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir