Kasım 9, 2009

Avusturya'nın ilk hidrojen fosil yakıtlı aracı dizayn edildi

Avusturya Graz'da teknik üniversite tarafından  Mercedes E sınıfı bir araç üzerinde değişiklikler yapılarak hidrojenle ve fosil yakıtla  çalışan” Hycar 1″  aracı dizayn edildi.
 
Avusturya Hidrojen Merkezi (Hycenta) Başkanı Manfred Klell, üniversitede yaptığı konuşmada, aracın hiçbir karbon monoksit, karbon dioksit ve hidrokarbon emisyonları üretmeden, sadece çok az miktarda nitrojen gazı salınımı yaparak  tek bir tankla 150 kilometre yol alabileceğini söyledi.
 
Enstitünün içten yanma ve termodinamik Başkanı Helmut Eichlseder de fosil yakıt ve hidrojen birleşimli aracın, benzer fosil yakıtlı araçlardan  %10 ya da 20 daha fazla oranlarda tercih edileceğini öngördüklerini açıkladı. Klell and Eichlseder hidrojenli arabaların yaygın kullanımını  doğrudan etkileyebilecek en büyük engelin, Avusturya Hycenta'daki hidrojen servis istasyonu kurulmadan önce altyapı çalışmalarına duyulan gereklilikler  olduğunu  söylediler. Diğer bir önemli konunun da güvenlik önlemleri dahilinde hidrojen tanklarının kalın bir mahfazanın içine koyulmasının gerekliliği  olduğu üzerinde duruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir