Aralık 28, 2007

Aybar: Otomotiv sektörü 2007'de %5 daraldı

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv sektörünün 2007 yılı genel değerlendirmesini yaparak Renault olarak 2008 öngörülerinden bahsetti.

2007 yılı başında, otomobil pazarının bir önceki göre bir miktar eksik kapanmasını, ekonomide yaşanan değişimlere bağlayan Aybar, 2006 Mayıs ayına kadar piyasada yüksek bir satış hacmi oluştu, Mayıs ayındaki çalkalanmayla birlikte satışlar da düştü. Böyle bir atmosferle 2007 yılına girdik. 2007 yılının ikinci yarısında ise şartlar dengeye geldi. Sonuçta yılın sonunda, yılbaşında da öngördüğümüz gibi, geçen yıla göre pazar yaklaşık yüzde 5 oranında düşük gerçekleşecek. Önemli olan ani değişikliklerle makro ekonomik dengelerin etkilenmemesi, dolayısıyla sektörün bundan darbe almamasıdır.” şeklinde konuştu.

2008’de yeni 8 model çıkıyor
Aybar; 2008 yılına ise olumlu ve istikrarlı bir ortamda girildiğini kaydederek,  Renault olarak 2008 yılını büyük bir coşku ile yaşayacaklarını söyledi. Aybar, Renault’un 2008 çalışmaları hakkında ise şunları aktardı “Renault, 2008 yılından itibaren büyük yeniliklerle Türkiye otomotiv pazarında yer alacak. Renault Kontrat 2009 dahilinde pazara sunulacak 26 modelden 8’ini önümüzdeki yıl Türkiye pazarına sunacağız.. OYAK ve Renault olarak iki ortağımız Türkiye'ye güvenle bakıyorlar ve her ortamda bu mesajlarını sıklıkla veriyorlar, öncelikle Türkiye'de otomotiv sektörünün taşıdığı avantajların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesi çok büyük önem taşıyor.

Renault, büyük sürprizlerle geleceğe hazırlanıyor. Mart ayında Yeni Laguna lansmanı ile yeniliklerimiz Türkiye pazarına girmeye başlayacak. Yeni Laguna ile kalite konusunda dünyanın ilk üç modeli arasında olma iddiamız bulunuyor. Bunu takip eden aylarda ise neredeyse her ay bir model olmak üzere toplam 8 model lanse edeceğiz. Bunların arasında sadece Türkiye’de üretilecek olan Clio Grand Tour bizim için ayrı bir önem teşkil ediyor. Clio Grand Tour, hatchback versiyona göre sunduğu farklı standartlar ve çok amaçlı kullanım özelliği ile beğeni kazanacak. Bu yeni otomobil, dinamik dizayn ile geniş yükleme hacmini bir arada sunan bir araç arayışında olan müşteri kitlesinin beklentilerini karşılayacak. Clio Grand Tour modelimizi ise Yeni Kangoo, Grand Modus ve yılın ikinci yarısında yeni gerçek 4×4 modelimiz olan Koleos olmak üzere birçok yeni model takip edecek.

Bunların etkisiyle çok iyi ve hızlı bir performans göstereceğiz. Renault çok satan otomobillere sahipse, ülkedeki 450 çeşit otomobil içinde sadece 'Megane Sedan' ve 'Symbol' en çok satan otomobiller ise bunlar kaliteli ve arkalarında güçlü bir hizmet ağı olduğu içindir.

Özellikle küresel ısınmanın çok daha gündemde olduğu bu dönemde, çevreci yeni teknolojilere sahip daha az yakıt tüketen araçların üretiminin çoğaltılması büyük önem taşıyor. 2008 yılında, piyasada eski araçların bu yeni nesil araçlarla değişimini sağlayacak bir açılım bekliyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir