Ekim 20, 2009

Bahadır Özbayır kamyon pazarını değerlendirdi

Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış ve Pazarlama Müdürü Bahadır Özbayır 2009 yılı Türkiye kamyon pazarı ve Mercedes-Benz Türk'ün performansını yaptığı bir yazılı açıklamayla değerlendirdi. Özbayır açıklamasında şunlara değindi:  
 
“2009 yılı , 2008 yılının son çeyreğinde bütün şiddetiyle kendini gösteren genel ekonomik krize bağlı ani ve derin daralmanın etkileriyle başlamıştır. Ocak, Şubat ve Mart aylarında 6 ton ve üzeri kamyon pazarı geçen yıla nazaran sırasıyla %56 , % 67 ve %59 oranlarında daralarak sektörün gördüğü en kötü çeyreklerden birini oluşturmuştur. Bu dönemde sektörde üretim 2008 yılında oluşan yüksek stoklar ve çok zayıf talep nedeniyle durma noktasına gelmiştir. İkinci çeyrekte daralmanın hızı biraz azalsa da %45’ler seviyesinde devam etmiştir. 15 Haziran itibariyle sona ereceği ilan edilen 1. ÖTV indirimi uygulaması bile Haziran ayının %37 oranında daralmasının önüne geçememiştir. Ağır ticari araçlar sektöründe , Otobüste %1 , kamyonda %4 olan ÖTV’nin otobüste %0 ve kamyonda %1’e düşürülmesi talebi yeterince canlandırmaktan çok uzak kalmıştır. Temmuz, Agustos ve Eylül aylarında da pazar daralması sırasıyla %43, %57 ve %27 oranlarında devam etmiştir. 2. ÖTV indiriminin son ayı olan Eylül ayında nispi bir talep artışı görülse de %27’lik bir daralmanın önüne geçilememiştir.

Netice itibariyle 2009 yılı Eylül sonu itibariyle 6 ton ve üzeri kamyon pazarı 11.200 adetle bir önceki yılın aynı dönemine oranla takr. %48 oranında daralmıştır.

2009 yılı kamyon pazarını detayda değerlendirdiğimizde ise segmentler bazında bazı farklılıklar gösterdiğini görüyoruz :

6-9 tonluk hafif kamyon pazarı geçen yıla nazaran %44 oranında düşüş göstermiş ve takr. 2.400 adetle sınırlı kalmıştır. Bu segmentteki satışların toplam pazardaki payı yılın ilk yarısında artarken üçüncü çeyrekten itibaren düşüş trendine girmiştir.

9-21 tonluk hafif kamyon pazarı geçen yıla nazaran yıl toplamında %33 oranında düşüş göstermiş ve takr. 950 adetle kapanmıştır. Bu segment nispi olarak en az daralan segment olmuştur.

18-21 tonluk kamyon pazarında genel olarak belediye hizmet kamyonları ( çöp toplama aracı, vidanjör, itfaiye aracı vb. ) bulunmaktadır. Bu segment yerel seçimlerin de etkisiyle 2009 yılının ilk 9 ayında büyüyen tek segment olmuş ve takr. %49 oranında artarakve 360 adede ulaşmıştır.

25/26 tonluk 6×2 ( piyasa deyimiyle : 10 teker ) pazarı bir önceki yıla göre %52 oranında daralarak son yıllardaki küçülme trendini sürdürmüş ve takr. 400 adetle sınırlı kalmıştır.

32 tonluk 8×2 ( piyasa deyimiyle : Kırkayak ) pazarı da bir önceki yıla göre %45 oranında daralma ile en fazla küçülen segmentler arasında yer almış ve takr. 1.000 adetle kapanmıştır.

25 tonluk 6×2 damperli inşaat araçları pazarı inşaat sektöründekdurgunluğa paralel olarak bir önceki yıla göre %59 oranında daralma ile en fazla küçülen segmentlerden biri olmuş ve 390 adetle sınırlı kalmıştır.

32 tonluk 6×4/8×4 ( piyasa deyimiyle : çift çeker ) inşaat araçları pazarı bir önceki yıla göre %55 oranında daralma ile ancak takr. 1.500 adede erişebilmiştir.

40 tonluk çekici ( piyasa deyimiyle : TIR ) pazarı da daralmadan nasibini almış , sektörün lokomotifi olan bu segment özellikle uluslararası nakliyedeki durgunluğun da ilave etkisiyle bir önceki yıla göre %50 oranında daralma ve takr. 4.200 adetle sınırlı kalmıştır.

Bu perspektiften bakıldığında ve Ekim ayının ilk yarısındaki satışlar dikkate alındığında 2009 yılının son çeyreğinde pazarın önemli bir gelişme trendi göstereceğini beklememekteyiz. Bu konuda kesin bir tahmin yapmanın zorluğuna rağmen bu gün itibariyle 6 ton ve üzerinde 15.000 adetlik bir pazar beklentisinden yola çıkmaktayız. Bu da 2008 yılına göre takr. %44’luk bir daralma anlamına geliyor.

Mercedes-Benz Türk 2009 yılının ilk 9 ayında kamyonda yüksek bir satış performansı göstererek plan beklentilerini aşmıştır.

Mercedes-Benz Türk kamyonda son 8 yılda 7 kere elde ettiği pazar liderliğini 2009 yılında da sürdürerek bir yılda da daha pazar liderliğini devam ettirmiştir. Daralan pazarda pazar payı 6 ton ve üzeri pazarda %33.6 ‘ya , 9 ton ve üzeri pazarda da %42.6 ile tarihi rekor seviyelere çıkmış bulunmaktadır.

Segmenler itibariyle bakıldığında Mercedes-Benz Türk’ün çekicide %42 , ağır inşaat kamyonlarında %66 , 9-16 ton hafif kamyonda %39 , 18 ton 4×2’de %51 pazar payı ile lider olduğunu görüyoruz. Diğer segmentlerde de, 8×2’de %31, 6×2’de %24 pazar payı ile hedeflerin çok üzerinde bir performans gösterilmiştir.

Mercedes-Benz Türk kamyonda eylül sonu itibariyle yerli ve ithal toplam 3.774 adet yurt içi satışla 16 ton ve üzerindeki pazarda en yakın dört rakibinin satışlarının toplamına eşit bir satış gerçekleştirerek rakipleri ile arasını daha da açmıştır.

2009 yılında Mercedes-Benz Türk’ün ürün atakları krize rağmen devam etmiştir.Fabrika çıkşı üç akslı hafif kamyon Atego 2124 ‘ü başarılı bir şekilde pazara sürmüş ve önemli miktarda satışını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Diğer segmentler için de müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Euro 4 ve 5 normlarında üstün BlueTec teknolojisi ile araç üretimine en önce başlayan markayız. Eylül ayı satışlarımızın tamamına yakın kısmı Euro 4-5 normlu araçlarla gerçekleşmiştir. Müşterilerimize “Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Türk” ile kredi desteği vermeye devam ediyoruz. Satış Sonrası Hizmetlerde hizmet portföyümüzü sürekli olarak geliştiriyoruz. Türkiye’de kamyon sektöründe aracın “ön tamponundan arka tamponuna “tüm araç için ve kilometre sınırlaması olmaksızın tam 2 yıl garanti veren tek marka olarak ürünlerimizin arkasında duruyoruz. İsteğe bağlı olarak daha da uzatılmış garanti, servis bakım sözleşmeleri, TÜV öncesi ücretsiz kontrol gibi hizmetlerimizle müşterilerimize önemli avantajlar sunuyoruz. Truckstore markamızla kamyonda ikinci el şirketimizi kurarak sektörün hizmetine açtık. Truckstore ile kamyonda ikinci el işinin en çok tercih edilen markası, gerek filoların gerekse bireysel müşterilerimizin güvenilir partneri olmayı hedefliyoruz.

Kriz dönemindeki temel stratejimiz , rekabet gücümüzü ve müşteri memnuniyetini muhafaza etme ve geliştirme yönündeki tüm faaliyetlerin her hal ve şart altında kesintisiz ve etkin olarak sürdürülmesidir. Bu bağlamda sektördeki en kuvvetli ve etkin bayi teşkilatına sahibiz ve kriz süresince tüm bayilerimiz faaliyetlerine kesintisiz devam ettiler. İstanbul Kurtköy ve Malatya’da yeni bayilik yatırımlarımız hızla devam ediyor ve 2010 yılında faaliyete geçecekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir