Haziran 23, 2007

Batı Avrupa'da biyoetanol E85 ile çalışan Megane'lar

Renault biyoetanol E85 uyumlu motor tipleriyle çalışan ilk ürün gamı Megane serisini Avrupa ile tanıştırdı. Haziran 2007 sonunda Fransa’da piyasaya sürülecek olan Megane Hatchback ve Megane Station Wagon versiyonları, 1.6 16v motor seçeneğiyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Bu model Renault’nun Avrupa’daki biyoetanol uyumlu ilk ürünü olacak. Ürün gamında mevcut bloklardan türetilen bu motorlarda yakıt türüne göre otomatik olarak adapte olabilmeleri amacıyla birkaç değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler özellikle benzin deposu, enjeksiyon sistemi ve yanma odası ile ilgili olarak gerçekleştirildi.
Renault, CO2 salınımlarının orta vadede kontrol altına alınması konusunda biyoyakıtları en avantajlı çözümlerden biri olarak görüyor. Bu yakıtlar çevre yönünden avantajlılar, çünkü bitkilerden elde ediliyorlar ve yenilenebilen ve çeşitliliği fazla olan bir enerji oluşturuyorlar; ekonomik olarak da avantajlılar, çünkü biyoyakıtlarla uyumlu motorların geliştirilme maliyetleri sınırlı ve satış fiyatları da müşteriler için ulaşılabilir seviyelerde tutulabiliyor. Bunun yanı sıra, bu tür yakıtlar enerji bakımından fosil yakıtlara bağımlılığı da sınırlama olanağı sağlıyorlar.
Biyoyakıtlar, Renault eco2 imzasının kriterlerinden birini oluşturuyor. Biyodizel (B30) ile çalışan ticari araçları tamamlayıcı olarak Biyoetanol (E85) uyumlu Megane versiyonunun piyasaya sürülmesiyle, Renault, bu tür teknolojileri geliştirme yönündeki kararlılığını ortaya koymuş oluyor

Biyoetanol, bitki kökenli kaynakların fermente edilmesi ve damıtılmasıyla elde ediliyor. Örneğin, Biyoetanol Avrupa’da buğdaydan veya pancardan, Brezilya’da şeker kamışından, ABD’de mısırdan elde edilebiliyor. Biyoetanol, daha sonra, farklı oranlarda benzine karıştırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir