Mart 21, 2008

Bentley'den çevreci atılım!

Bentley’den yapılan açıklamaya göre; Bentley otomobilleri 2012 yılına kadar 120 g/km altında CO2 emisyonu yapacak kapasiteye ulaşacak ve böylece Bentley dünyada bu değişiklikleri gerçekleştiren ilk üretici olacak. Yetkililerin verdiği diğer bilgilere göre; Bentley Motors yeni 3 aşamalı çevre stratejisi ile  araçların performansını koruyarak düşük emisyon ve gelişmiş enerji tasarrufu sağlayacak.

Bentley Motors’un çevre stratejisi verimliliğin artırılması, yeni güç aktarma mekanizması ve yenilenebilir yakıt temeline dayalı olarak geliştirildi. Yapılan açıklamada, 2012 yılına kadar, ortalama araç emisyonlarının en az yüzde 15 azaltılacağı yakıt ekonomisinde yüzde 40 iyileşme sağlanacağı ve tüm Bentley modellerinin esnek-yakıt (Flex-fuel) motorları ile donatılacağı bilgisine yer verildi. Ayrıca yenilenebilir yakıt kullanan ilk araçların da bir yıl içerisinde piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Yeni stratejiye ilişkin olarak Bentley Motors Başkan ve CEO’su Franz-Josef Paefgen, “Bu Bentley’in tarihinde büyük bir adım. Dünya çapındaki müşterilerimizin yakıt tasarruflu ve yüksel performanslı motorları üretmemiz yönündeki beklentileri yanıtlamaktadır. Biz yenilenebilen yakıtlarla çalışabilen her motorumuzla modellerimizin tümünde emisyonları azaltarak ve yakıt verimliliğini artırarak kendi sanayi sektöründe bir temel ölçüt oluşturacağız” dedi. Dr. Paefgen ayrıca şunları ekledi: “Bentley kısa vadeli tedbirlerin global sorunların çözülmesi için uygun yanıtlar olduklarına inanmamaktadır ve kendi stratejisini uzun vadeli vizyona dayandırmaktadır.”

Verimliliğin artırılması ilk önce 8 ve 12 silindirli arabalarda gelişmiş motor yönetimi, yeni ve gelişmiş aktarma sistemi, sürüş hatları gibi yenilikçi teknolojilerin uygulanması ve ağırlığın azaltılması ile elde edilecek. Markanın bütün yeni modellerinde çevreye karşı sorumluluğunun bir parçası olarak 2012 yılına kadar CO2 emisyonunu en az yüzde 15 azaltacak.

İkinci olarak 2012 yılına dek yeni bir güç aktarma mekanizması üretilecek ve bu sistem mevcut performans seviyelerini korurken, yakıt tüketiminde yüzde 40 azalma sağlayacak.

Üçüncü olarak da tüm modellerin motorları 2012 yılına kadar biyoyakıta uyumlu hale getirilecek ve bunun ilk ürünlerini bir sonraki sene piyasaya sürülecek.

Özellikle ikinci nesil bioyakıtların güçlü bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Dr. Paefgen, “Bu yakıtlar net yüzde 90’a varan oranlarda CO2 azalmasına yol açabilir” dedi.

Dr. Paefgen konuyla ilgili son olarak şunları söyledi:
“Biz motorlarımızı erken aşamada bu yakıtlar için hazırlayarak, arz ve piyasa geliştikçe bu ileri teknoloji ürünlerinin daha çok benimseneceğine inanıyoruz. Genel olarak, duyurusunu yaptığımız tedbirler Bentley’in tüm filosunu 2012 yılına dek 120 g/km altında CO2 üretecek şekilde geliştirilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir