Şubat 3, 2009

Bentley çevre stratejisinde büyük atılım

Bentley Motors yeni 3 aşamalı çevre stratejisine göre araçların performansını koruyarak düşük emisyon ve gelişmiş enerji tasarrufu sağlayacak. Bu çerçevede hedef 2012 yılına kadar 120 g/km altında CO2 emisyonu sağlamak. Hedef gerçekleştiğinde Bentley kendi sektöründe ve ayrıca dünyada bu değişiklikleri yapan ilk üretici olmayı planlıyor.

Bentley Motors’un çevre stratejisi verimliliğin artırılması, yeni güç aktarma mekanizması ve yenilenebilir yakıt temeline dayalı olarak geliştirildi. Bentley'den yapılan açıklamada, 2012 yılına kadar, ortalama araç emisyonlarının en az yüzde 15 azaltılacağı yakıt ekonomisinde yüzde 40 iyileşme sağlanacağı ve tüm Bentley modellerinin esnek-yakıt (Flex-fuel) motorları ile donatılacağı bilgisine yer verildi. Ayrıca yenilenebilir yakıt kullanan ilk araçların da bir yıl içerisinde piyasaya sürüleceği belirtildi.

Yeni stratejiye ilişkin olarak Bentley Motors Başkan ve CEO’su Franz-Josef Paefgen, “Bu Bentley’in tarihinde büyük bir adım. Dünya çapındaki müşterilerimizin yakıt tasarruflu ve yüksel performanslı motorları üretmemiz yönündeki beklentileri yanıtlıyor. Biz yenilenebilen yakıtlarla çalışabilen her motorumuzla modellerimizin tümünde emisyonları azaltarak ve yakıt verimliliğini artırarak kendi sanayi sektöründe bir temel ölçüt oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Özellikle ikinci nesil bioyakıtların güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirten  Dr. Paefgen sözlerine şunları ekledi:”Bu yakıtlar net yüzde 90’a varan oranlarda CO2 azalmasına yol açabilir. Biz motorlarımızı erken aşamada bu yakıtlar için hazırlayarak, arz ve piyasa geliştikçe bu ileri teknoloji ürünlerinin daha çok benimseneceğine inanıyoruz. Genel olarak, duyurusunu yaptığımız tedbirler Bentley’in tüm filosunu 2012 yılına dek 120 g/km altında CO2 üretecek şekilde geliştirilecek.”

Karbondioksit emisyonu yüzde 15 azalacak

Verimliliğin artırılması ilk önce 8 ve 12 silindirli arabalarda gelişmiş motor yönetimi, yeni ve gelişmiş aktarma sistemi, sürüş hatları gibi yenilikçi teknolojilerin uygulanması ve ağırlığın azaltılması ile elde edilecek. Markanın bütün yeni modellerinde çevreye karşı sorumluluğunun bir parçası olarak 2012 yılına kadar CO2 emisyonunu en az yüzde 15 azaltacak.

İkinci olarak 2012 yılına dek yeni bir güç aktarma mekanizması üretilecek ve bu sistem mevcut performans seviyelerini korurken, yakıt tüketiminde yüzde 40 azalma sağlayacak.

Üçüncü olarak da tüm modellerin motorları 2012 yılına kadar biyoyakıta uyumlu hale getirilecek ve bunun ilk ürünleri bir sonraki sene piyasaya sürülecek.

İkinci nesil bioyakıtların önemli yararları şöyle ifade ediliyor:

Bioyakıtlar toplam CO2 emisyonunu büyük ölçüde azaltıyıor,
Temel hammaddeleri gıdalardan ayrı olduğundan gıda konusunda bir sıkıntıya yol açmıyor,
Biokütle atığının yakıt kullanımı için gereken yer miktarı minimum seviyede,
Bu yakıtlar tahıl bazlı ilk nesil bioyakıtlara göre çok daha fazla performans sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir