Şubat 12, 2007

Birlik Ro-Ro ile yeni bir taşıma hattı devreye giriyor

Türkiye bir yandan ihracat hamleleri gerçekleştirerek; dış ticarette yaşadığı açığı kapatmaya çalışırken öte yandan özellikle Rusya’ya yönelik yaşadığı lojistik sorunlarla boğuşuyor. Mevcut Ro-Ro şirketleriyle, Türkiye’den başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’ya yönelik ihraç malları taşımacılığında yaşanan sorunlar; Türkiye’nin önde gelen uluslararası nakliye firmalarının yeni bir Ro-Ro şirketi çatısı altında birleşmeye itti. Demiral,  M.G.T,  Troyka , Transmekik  ve UNO Uluslararası Nakliye şirketleri biraraya gelerek Birlik Ro-Ro İşletmeleri A.Ş’yi oluşturdular.

Halen Rusya başta olmak üzere adı geçen ülkelere yönelik yıllık 25 bini geçen taşıma hizmetinin, 10 bin’i üçüncü ülke olarak adlandırılan Bulgaristan, Moldova ve Ukrayna TIR’ları ile yapılıyor. Kalan yaklaşık 15 bin sefer ise, mevcut Ro Ro şirketleri ile çok zor şartlarda Türk ve Rus Nakliyecileri tarafından gerçekleştiriyor. Ro-Ro seferlerinde yaşanan düzensizlik, nakliyecilerin sefer verimliliklerini olumsuz etkilemekte ve dolayısıyla ihracatı özellikle zamanlama ve nakit akışı açısından zor durumda bırakıyor.

Ro Ro taşımacılığında yaşanan sorunlar, bu hatta hizmet veren nakliye şirketlerinin bir araya gelmesine ve BİRLİK Ro Ro şirketinin doğmasına sebep oldu. Yeni oluşum, Rusya taşımalarında düzenli, mağdur etmeyen, ihracatta tarifesi belli olan ve  malların tesliminde zaman kavramına bağlı bir hizmet anlayışı ile yola çıktı.

Birlik Ro-Ro İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nagihan Soylu,  Rusya’ya yönelik taşımalarda yıllardır yaşanan Ro Ro kaynaklı sorunları bitirmeye kararlı olduklarını, Türk ihracatcısını üçüncü ülke araçlarına muhtaç olmaktan kurtaracaklarını, bu anlamda Türkiye’nin ihracat hamlesine de, çağdaş bir yapı ile büyük destek verileceğine dikkat çekti.

Özellikle ihracat sezonunun yoğunlaştığı dönemlerde, mevcut Ro-Ro yapısının ihracatçıyı sıkıntıda bıraktığını vurgulayan Soylu, “Türk ihracatçısı için Rusya ve ilgili ülkelere mal göndermek bir eziyet haline geldi. Gerek tekelci bir mantıkla belirlenen taşıma bedelleri gerekse ihracatçıyı zor durumda bırakan bekleme süreleri, nakliyat sektöründeki bizleri yeni çözüm arayışlarına itmiştir. BİRLİK  Ro-Ro, her türlü sıkıntıyı iliklerine kadar hisseden biz nakliyecilerin gerçek ihtiyaçlarından doğmuştur. İlk etapta yukarıdaki 5 firma ile çatıyı oluşturduk. Daha sonra aramıza katılmak isteyen tüm Rusya taşımacısı arkadaşlarımızı da yanımıza alarak, paydaşlarımızla birlikte güçlerimizi en üst noktaya kadar birleştireceğiz. Gerek satın alma gerekse kiralama yoluyla hizmet vereceğimiz Ro-Ro gemileriyle ihrcatçılarımızın ve nakliyeci arkadaşlarımızın önemli bir sıkıntısına son verme yolunda büyük bir adım atıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir