Mart 3, 2006

BMC'den üretime büyük yatırım

Yıllık 22.000 ticari araç üretimi ile Türkiye’nin en büyük araç üreticisi olan BMC, 600 milyon dolarlık büyük bir yatırımla araç üretimini 2-3 katına çıkıracak üç yeni fabrikanın yapımını kapsayan ön protokol anlaşmasını imzaladı.

Manisa Turgutlu 2. Organize Sanayi Bölgesi' nde, toplam 1.500.000 metrekare alan üzerine kurulacak yeni fabrikalarıyla BMC; üretim kapasitesini öncelikle 40.000, daha sonra 70.000 adet araca çıkaracak. Bu yatırımla BMC, bugün 3400 olan şirket içi istihdamını da iki katına çıkarmış olacak.

Bölgeye ve Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacak yatırım projesinin başlangıcı olan ön protokol; BMC Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Azası Mehmet Demirpençe ve Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan tarafından imzalandı. Törende bir konuşma yapan Demirpençe, BMC'nin Bornova'da 200 dönüm arazi üzerinde kurulu fabrikasının ihtiyaca cevap veremez duruma geldiğini belirterek ,imzalanan ön protokolle Türkiye ve BMC için çok önemli bir adım atıldığını, Turgutlu'daki yeni yapılacak fabrikaların temelinin önümüzdeki yıl atılacağını ve orada çalışmak üzere önemli sayıda çırağın Turgutlu'dan olacağını ve şimdiden çırakların eğitimine başlanacağını söyledi. Demirpençe projenin hayata geçirilmesini katkı yapan Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’a da teşekkür etti.

Turgutlu Belediye Başkanı da yerel yöneticilerin kendi insanının ekonomik gücünü en üst seviyeye taşımak için çalışmak zorunda olduğunu belirterek, bunun için BMC' nin yatırımına önem verdiklerini söyledi.

2005 yılı cirosu 600 milyon dolar olan BMC, 15 ton ve üstü ticari araç üretiminde dünyada 16-18. sıralar arasında yer almakta ve Cumhuriyet' in 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında dünya üzerindeki ticari araç üreticileri arasında ilk 10’a girmeyi hedeflemekte. 42 yıldır, 2,8 tondan 44 tona kadar geniş bir ürün yelpazesiyle, yük ve yolcu taşımacılığının tüm sınıflarında ticari ve özel araç üretimi yapan BMC; bu özelliği ile Türkiye' de tek Avrupa' da dört üreticiden biri konumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir