Ocak 17, 2008

BMC'nin körüklü otobüsü Procity 300 K yola çıkıyor

BMC ailesinin otobüs serisine körüklüler de katılıyor. Bünyesinde farklı tür ve boylarda otobüs seçenekleri barındıran BMC, 2007 sonbaharında körüklü otobüslerini piyasaya sunacak. En son çift katlı otobüsleri ürünleri arasına katan BMC, körüklü otobüslerini 18 metre uzunlukta ve iki tipte üretti. Bunlardan biri  basamaksız, tam alçak tabanlı BMC Procity körüklü  ikincisi ise basamaklı BMC Belde CB serisi.

18 metrelik körüklü BMC Procity 300 K ve Belde körüklü otobüsler  aynı zamanda BMC otobüs yelpazesini bir kademe daha genişletti. BMC Procity 300 K serisi basamaksız alçak tabanlı olarak hazırlandı. Yeni BMC otobüsler dikine yerleştirilen sorunsuz motoru ve aktarma organlarıyla klasik BMC özelliklerini taşıyor.

BMC’nin piyasaya sürmüş olduğu Procity 300 K serisi temel görünüm ve özellikleri ile firmanın daha önce üretimini gerçekleştirdiği ve İETT tarafından bir süre test edilen 2 akslı basamaksız BMC Procity ile temelde benzer özelliklere sahip. BMC procity solo tip otobüsler 11.88m uzunlukta. BMC Procity körüksüz otobüsler Cummins’in 5.9 lt lik 247 Bg ve aynı markanın 8.3 lt’lik 256 Bg gücünde iki motor seçeneği ile sunuluyor.

3 akslı körüklü BMC Procity 300 K pazara standart versiyonda Cummins’in 300Bg’lik Euro 3 motor ve 6 vitesli otomatik şanzıman  seçeneğiyle sunulacak. 8.9 litre ve 296 Hp’lik Cummins motorlu, ZF 6HP 594 C otomatik şanzımanı bulunan otobüste ise 48 oturan ve 100 ayakta yolcu taşınabilecek. Otobüsün uzunluğu ise 18.122 m.

BMC Procity körüklü ve BMC Belde körüklü otobüslerde belediyeler ve işletmelerin farklı istek ve ihtiyaçlarına  göre farklı motor hacmi, güç, aktarma organı ve Euro normu seçenekleriyle donatılabiliyor. BMC Procity  otobüsün motor  seçenekleri arasında doğalgazlı motorlar da bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir