Ocak 7, 2009

Borusan 2008 yılını değerlendirdi, 2009 yılı yatırımlarını paylaştı

Borusan Lojistik 7 Ocak 2009 tarihinde, İstanbul Ritz Carlton Otelde gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile 2008 yılını değerlendirdi, 2009 yılı ile ilgili plan ve projelerini kamuoyu ile paylaştı. Toplantıya Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Türkiye Lojistik Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Dölen, Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Özgür Soy, Yabancı Ülkeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Öçalır, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Elvan Hamidoğlu katıldı.

Toplantıda konuşmacı olarak yer alan Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Borusan Lojistiğin yaşanan küresel sıkıntıya rağmen %40'ın üzerinde bir büyüme gerçkleştirdiğini ve 2008 yılını 262 milyon Dolar ile kapattıklarını ifade etti. 2008 yılının Borusan Lojistik için başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Gürgenç Borusan Lojistiğin KalDer Ulusal Kalite Kongresi’nde Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nü kazandığını, uluslararası insan kaynakları standardı IIP'yi (Investors in People) 19 Kasım 2008 tarihinde aldığını, bu alanda standardı tutturan ilk Türk lojistik şirketinin Borusan Lojistik olduğunu sözlerine ekledi.

Öncelik müşteri ve çalışan memnuniyetinde

2008 yılını, insan kaynakları alanında IIP standart sertifikası ile tamamlayan Borusan Lojistik, söz konusu alanda ki çalışmalarına 2007 yılında başladı. 10 gösterge ve 39 kriterin gerekliliğini, anlayış ve uygulamalarını hayata geçiren Borusan Lojistik, düzenli çalışan anketleri ve eğitimler ile, kuruluşun iş performansının ve rekabet gücünün çalışanların yönetimi ve geliştirilmesi yoluyla arttırılması üzerine tasarlanan süreci, başarı ile uyguladı. Bu alanda standart belgesini alan ilk Türk Lojistik kuruluşu olan Borusan; çalışan memnuniyetini büro personelinde 75'ten 89'a, saha personelinde ise 54'ten 83'e yükseltti. Borusan Lojistik; bilgiye ve insana yaptığı yatırımın sürekliliğini sağlayarak, sistem ve süreçlerin verimliliğini optimum seviyelere taşıyarak, başarının sürdürülebilir bir süreç olduğunu belgelemiş oldu. Her yıl bağımsız araştırma şirketlerine, yaptırılan müşteri memnuniyeti anketi ve Türkiye'de faaliyet gösteren lider kurumsal firmalar ile yapılan karşılaştırma neticelerini, şirketi daha ileri taşımak için; bilginin paylaşımı ve kullanımı konularında olumlu olarak değerlendiren şirket; yaptığı pozitif çalışmaların meyvelerini topluyor. 2008 yılında yapılan müşteri anketi sonuçları önceki yıla oranla 7 puan artarak 81 puana yükseldi, itibar anketinde ise 2007 yılına göre şirket puanını 4 puan artırarak 95 puana yükseldi. Konu ile ilgili konuşmasında Genel Müdür Gürgenç; 2008 yılının müşteri memnuniyeti ve itibar anketi sonuçları açısından oldukça doyurucu olduğunu; Borusan Lojistiğin güvenilir, dürüst, kaliteli, müşteri memnuniyetine önem veren ve sorumluluk sahibi bir firma olarak algılandığını. Müşteri ve paydaşların yükselen beklentilerini karşılamak ve duyulan güvene layık olabilmek için kendilerini sürekli geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Yatırımlar sürüyor

Borusan Lojistik 2008 yılında başladığı Gemlik limanı genişletme çalışmalarına devam ediyor. İlk bölümü 2009 yılının ikinci yarısında tamamlanacak olan Gemlik liman genişletme projesi tamamlandığında Borusan Lojistik; bölgenin en verimli ve hızlı işleyen limanına sahip olacak. 100 milyon Amerikan Doları tutarında ki proje neticelendiğinde; 6,5 milyon ton genel kargo, 400.000 TEU konteyner ve 250.000 araç elleçleme kapasitesine ulaşılacak, Yanaşma yeri toplam uzunluğu 1400 metreye, terminal sahası 280.000 m² alana ulaşacak. 2012 yılında tamamlanacak projenin 2. ve 3. aşamalarında öngörülen yatırım tutarı 65 milyon Amerikan Doları olacak. Limanın genel kargo kapasitesi 7,5 milyon tonu, konteyner elleçleme kapasitesi 650.000 TEU’yu aşarak Güney Marmara’nın en büyük limanı olacak.

Borusan Lojistik 2008 yılında otomotiv sektörüne taşıma hizmeti vermeye başladı. Firmalara kaliteli, teslimat zamanları ve hasar konularında hassas, hizmet sağlamayı amaçlayan firma; İzmit Köseköy’de bulunan İthal Araç Lojistik Merkezi stoklama sahasında, kapasitesini 2008 yılı başında 50,000 m² arttırdı ve 235,000 m²’ye çıkardı, artan ihtiyacı karşılamak amacı ile 90,000 m²’lik saha inşaatı projelendirmesi başlattı. Yeni sahanın 2009 yılında faaliyete açılması planlanıyor. Böylece firmanın toplam araç stok alanı 325,000 m²’ye ulaşacak.

Borusan Lojistiğin bir başka faaliyet alanı olan depolama faaliyetleri, şirketin büyümesi ile birlikte artan ihtiyacı karşılamak amacı ile büyüyor. 2008 yılında depolama alanlarını %34 oranında büyüten Firma; İstanbul ve Bursa’da 28,500 m²’lik iki yeni depo inşaatını tamamlıyor. 2009 yılı için ulaşılacak depolama alanı kapasitesi 225.651 m² olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir