Haziran 4, 2007

Bosch'tan çevreci otomobil teknolojleri

Otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch, geliştirdiği yeni nesil sistemlerle mazotun iyi yanmasını ve buna bağlı olarak çevrenin daha az zarar görmesini amaçlıyor. Bosch dizel sistem teknolojisi, yakıtı ince tanecikler halinde atomize ederek, azami enjeksiyon basınçlarıyla yanma odasında eşit dağılımla yayıyor. Firmaetkllerinnverdi bilgiye göre; son dokuz yıla bakıldığında, yeni dizel motorların ürettiği karbondioksit (CO2) miktarı yaklaşık % 14 oranında azaldı ayrıca; dizel bir otomobilin, aracın ağırlığı da dikkate alındında; benzinliye göre yaklaşık %30 daha az yakıta ihtiyaç duyuyor.
 
Bosch tarafından geliştirilen UIS birim Enjektör Sistemi’ ne sahip dizel motorlar, anı zamnada üstün bir performans sağlıyor. Sistem, 2.200 bar en yüksek tepe basıncına ulaşıyor ve yüksek basınç pompasıyla memeyi, doğrudan silindir kapağının içine monte eden bir birim içerisinde birleştiriyor.

Ticari araçlar için geliştirilmiş UPS Birim Pompa Sistemi ise farklı bir tasarıma sahip. Pompa ve enjektör birbirlerinden ayrı ancak birbirlerine kısa bir yüksek basınç hattı ile bağlılar. Basınç dönüştürücülü yeni Common Rail enjektörleri de yine ticari araçlar için geliştiriliyor. Bu enjektörlerde yakıt, azami basınç düzeyinde sıkıştırılıyor.

Sürekli yüksek basınç için özel karbon kaplama
Dizel sistem içerisinde bulunan yüksek basınç, tüm bileşenlere büyük bir yük getiriyor. Aşınmaya karşı yüksek direnç ve zorlanmaya maruz  kalan bileşenler için optimum sürtünme özelliği sağlamak üzere, yüzey, Bosch tarafından geliştirilen elmas sertliğindeki karbon kaplamayla korunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir