Şubat 18, 2009

Bosch'un üçüncü nesil radar sensörü çıktı

Bosch, ticari taşıtlardaki çetin koşullara da dayanabilecek şekilde üretilen, yeni üçüncü nesil uzun menzilli radar sensörü LRR3'ü araç kullanıcıların hizmetine sunuyor. Sensörün seri üretimine ise 2009 yılı içerisinde geçilmesi planlanıyor.

Bosch mühendisleri, yeni teknolojiler sayesinde etkin maliyetli üretilebilen sensörlerin güvenlik teknolojilerinin daha uygun bir fiyatla sunulmasına olanak sağladığını ve böylelikle radar sensörlerinin otomobil üreticilerine yeni uygulamalar geliştirme olanağı tanıdığını belirterek sensörün artık lüks otomobillere has bir teknoloji olmaktan çıktığını ve orta sınıf araçlar için de uygun olduğunu söylüyorlar. Yetkililer, radar sensörü LRR3'ün özellikleri hakkında ise şu bilgileri veriyorlar:

LRR3'ün Özellikleri

“Bosch LRR3 radar sensörü, bir önceki LRR2 modelinden büyük ölçüde daha verimli. Bugüne dek 2 ila 200 metre arasında kalan algılama aralığı, artık 0.5 ila 250 metre arasında uzanıyor. Algılayıcının 30 derecelik ışın açısı eski modelin iki katı kadar.

Yeni radar sensörleri, yüksek düzeyde saptama güvenilirliği ve sinyallerin değerlendirilmesi esnasında parazite karşı korunma sağlıyor. Diğer taraftan sensör, hiç hareketli parça kullanmaksızın geniş bir algılama aralığına sahip. Dolayısıyla, sensör güvenilir bir şekilde ve aşınmaksızın çalışıyor; bu da, ticari taşıtlarda kullanım açısından optimum koşulları oluşturuyor.

LRR3, eş zamanlı olarak hem taşıtları, hem de duran nesneleri olmak üzere 32 nesneyi algılıyor; Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) veya Prediktif Güvenlik Sistemleri (PSS) ile ilintilerine göre sınıflandırabiliyor ve buna uygun biçimde tepki verebiliyor. Bunu, mesafe, hız ve nesnelerle açılar bakımından büyük bir hassasiyetle yapıyor.

Bosch, dünyada radarının ön ucunda silikon-germanyum teknolojisi kullanan ilk sistem üreticisi. Bu sayede, büyük üretim hacimlerinde bile üstün sensör kalitesi sağlanabiliyor. Öte yandan, bu teknoloji maliyet avantajları da getiriyor. Teknoloji, yeni uygulamaların önünü açıyor ve yüksek miktarlarda üretim yapabilmek için uygun koşulları hazırlıyor.”

Yeni proje

Bosch mühendisleri, sensörün kullanım alanını genişletecek başka projeler üzerinde de çalışıyor. Bunlardan biri, Bosch’un Prediktif Acil Frenleme Sistemi için bir teknik çözüm. Bu çözümde, mühendisler, arkadan çarpma riskini saptamak ve ESP® Elektronik Stabilite Programı vasıtasıyla güvenli, otomatik bir acil fren süreci başlatmak suretiyle kazanın yol açacağı sonuçları en aza indirgemek üzere, LRR3 değerlendirme sinyallerini bir video kameradan alınan sinyallerle birleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir