Ağustos 10, 2007

Bosch havalandırma sisteminin verimliliğini arttıran iklim kontrol sistemi geliştirdi

Bosch tarafından yapılan açıklamada geliştirilen yeni iklim kontrol sisteminin isteğe bağlı olarak çalıştığı ve enerji gereksinimini azaltarak yakıt tasarrufu sağladığı belirtildi.

Bosch’un yeni iklim kontrol sistemi, bünyesinde bulunan karbondioksit sensörü sayesinde, araçların yolcu kabinlerinin karbondioksit seviyelerini ölçüyor. Sürekli kontrol edilen karbondioksit seviyesi sayesinde, araç içerisindeki hava temiz kaldığı sürece sistem dışardan temiz hava akışı yapmadan hava sirkülasyonu modunda çalışıyor. Bu da enerji ve yakıt tüketimi azalıyor.  Yaz koşullarında yapılan birçok testte bu sistem sayesinde yakıt tasarrufunun yüzde 10’lara ulaşabildiği tespit edildi.

Yolcu kabinindeki havanın karbondioksit seviyesini sürekli ölçen sistemin bir üst versiyonu ise nem ve sıcaklık değerlerini de düzenli olarak tespit ediyor. Ölçümlerden elde edilen bu veriler, havalandırma sisteminin hassas bir şekilde kontrolünde kullanılıyor ve aracın hava dolaşımının dengeli bir biçimde yönetilmesini sağlıyor. Böylece havalandırma sistemi yolcu kabinini sadece gereken miktarda temiz havayla besleyerek gerekli enerji miktarını azaltıyor. Böylece havalandırma kompresörünü çalıştıran yanma motoru üzerindeki baskı ve yakıt tüketimi azalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir