Ekim 27, 2008

Bosch sürücü destek sistemleri ticari taşıtlarda da kullanılıyor

Bosch binek otomobillerde denenmiş sistemleri ile kamyonların da güvenliğini sağlamaya başladı. Bosch elektronik bileşen ve sensör sistemlerine ilişkin yetkinliğini de ağır ticari taşıtlara taşıyor. Ticari araçların bu sistemlerden yararlanması için iştiraki Knorr-Bremse ile işbirliği yapıyor. Knorr-Bremse, sürücü destek sistemlerini ticari taşıt teknolojisine uyarlayarak pazarlıyor.

Bosch sürücü destek sistemleri kazaların önlenmesine yardımcı olmanın yanısıra kazaların gerçekleşmesi halinde yaralanma riskini ve yaralanmaların ciddiyetini de hafifletmeyi amaçlıyor. Örneğin, ACC Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, arkadan çarpma riskini azaltarak otoyolda daha rahat bir sürüş sağlamanın yanı sıra, sürüş tarzını daha ılımlı kılmak suretiyle yakıt tüketimini azaltıyor. LDW Şerit Terk Uyarı sistemi, sürücüyü, şeridini istem dışı terk etme, dolayısıyla kendini ve başkalarını riske atma tehlikesinde olduğuna dair uyarıyor. Karanlık bastığında, aktif kızılötesi Gece Görüş sistemi, sürücülerin nesneleri fark etmesine yardımcı oluyor. Sürücüler, nesneleri gözleriyle ve kısa farlarla görebildiklerinden çok daha önce görebiliyor.
 
Uzmanlar, bu sistemlerin Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 2,500 yaşamı kurtarmasının yanı sıra, daha pek çok insanı ciddi yaralanmalardan koruyacağı tahmininde bulunuyor. Bosch farklı güvenlik sistemlerini birbiriyle ilişkilendirmek suretiyle yeni fonksiyonlar da oluşturuyor. Bunun sonucunda, ortaya çıkan yeni ve gelişmiş destek işlevleri arasında şunlar bulunuyor:

Radar sensörleri, muhtemel çarpışmaları önlemek üzere taşıtın arkasındaki boşluğu kontrol ediyor, “Akıllı Far Kumandası” karşıdan gelen araçları rahatsız etmeksizin, farları yolu mümkün olan en iyi tarzda aydınlatacak şekilde otomatik olarak kumanda ediyor ya da akıllı video teknolojisi, taşıtın şeridindeki yaya ve bisikletlileri ayırt edebiliyor ve trafik levhalarını okuyabiliyor. Bu durum, video sistemlerini, geleceğin sürücü destek sistemleri için önemli sensör elemanları haline getiriyor. Bosch mühendislerinin video kameralarla ACC radarlı sensörlerini birbirine bağlaması sayesinde, sistemler taşıtın önündeki alanı kontrol ederek nesneleri fark ediyor ve acil fren gibi tepkileri otomatik olarak tetikliyor.

Bosch Şasi Sistemleri Kontrol Bölümü Başkanı Dr. Werner Struth, “Hedefimiz, uygun bir maliyetle maksimum güvenlik sağlamak” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir