Aralık 28, 2007

Bosch tarafından geliştirilen ESP sistemine iki ödül

Otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch, geliştirdiği ESP (Elektronik Stabilite Sistemi) sistemi ile, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) TTrafik Güvenliği ve Kent Prensi Michael Uluslararası Yol Güvenliği ödüllerini aldı

Bosch 7 Aralık 2007 tarihinde, Monako’da düzenlenen ödül töreni ile FIA tarafından “FIA trafik emniyeti, çevre ve ulaşım konularında dünya şampiyonluğu” ödülüne layık bulundu. Ödül Bosch’un geliştirdiği ve dünya genelinde yaygınlaştırdığı aktif güvenlik sistemi ESP® sayesinde yol güvenliği konusunda yaptığı katkıları sebebi ile verildi. Ödül töreni esnasında ESP® sistemi, FIA yöneticileri tarafından emniyet kemerinin keşfinden sonra sürüş güvenliği açısından yapılan en önemli yenilik olarak tanımlandı. “FIA Dünya Ödülü” her yıl yol güvenliği, çevre ve ulaşım konularından birine katkıları ile büyük başarı sağlamış şahıs ya da kurumlara veriliyor.

FIA tarafından verilen büyük ödülün hemen ardından 11 Aralık 2007 tarihinde Londra’da ESP® sistemi ile Bosch, yol güvenliği alanındaki en önemli ödüllerden biri olan “Kent Prensi Michael 20.Uluslararası Yol Güvenliği Teknoloji ” ödülünü kazandı. İngiliz Kraliyet ailesinin bir üyesi olan ve sürüş güvenliği alanında aktif çalışmaları olan Prens Micheal’ın adının da verildiği yol güvenliği ödülleri son 20 yıldır düzenli olarak sahiplerini buluyor. Bosch’un ESP® sistemi, jüri tarafından 1987 yılından bu yana trafik kazalarınının önlenmesine yönelik geliştirilmiş en etkili sistem olarak değerlendirildi.

ESP® sistemi hakkında
Uluslararası çapta yapılan tüm kaza araştırmalarının sonuçlarına göre, ölümle sonuçlanan kazaların en az yüzde 40’ı savrulma neticesinde meydana geliyor. Savrulma sonucunda oluşan kazaların ise yaklaşık yüzde 80’inde, eğer araçta ESP® sistemi bulunsaydı kazanın önlenebileceği ortaya çıkıyor. 2007 yılında Köln Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer araştırmanın sonuçları ise, sadece Avrupa’da ESP® sisteminin tüm araçlarda kullanılması halinde her yıl trafikte 4.000 kişinin ölümünün ve 100.000 kişinin yaralanmasının önlenebileceğini gösteriyor.  Amerikan trafik dairesi NHTSA’nın öngörüleri doğrultusunda, ESP® sisteminin tüm araçlarda aktif olarak kullanılması halinde Amerika’da 10.000 kişinin trafik kazalarında ölümünün önüne geçilebilir.

ESP® sistemi Bosch tarafından 1995 yılında bir aktif güvenlik sistemi olarak geliştirilerek piyasaya sunuldu. 2006 yılına gelindiğinde ise dünya genelinde üretilen tüm araçların yüzde 26’sı ESP® sistemine sahip olarak üretim bandından çıktı. 2007 yılının ilk yarısında bu oran Avrupa’da trafiğe çıkan araçlarda yüzde 47 oldu. Amerika’da 2007 yılında çıkartılan bir kanun, 2012 model yılından itibaren üretilecek olan tüm binek araçlarda ESP® sisteminin standard donanım olarak kullanılmasını zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği komisyonu da bir niyet bildirisi ile, savrulmayı önleyici sistemin 2011’den itibaren zorunlu olarak kullanılacağını duyurdu.

Dünyadaki NCAP (Yeni araç değerleme programı) organizasyonları da ESP® sistemine sahip araçların satın alınmasını tavsiye ediyor. Avrupa’daki NCAP, 2005 yılından beri otomobil müşterilerine, sadece  ESP® sistemi olan araçları satın almalarını öneriyor. Avustralya’daki NCAP birliği (ANCAP) bir adım daha ileriye giderek, 2008 yılından itibaren değerleme testlerinde sadece ESP® donanımı olan araçlara beş yıldız verileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir