Ağustos 21, 2009

BP'nin Global Yöneticisi Türkiye'yi ziyaret etti

BP’nin dünya çapındaki iki ana segmentinden biri olan ve cirosu yaklaşık 300 milyar USD olan Rafineriler ve Pazarlama Grubu’nun 5 kişilik executive yönetiminde yer alan  Tufan Erginbilgiç, bu göreve geldikten sonra ilk Türkiye ziyaretini, 18 – 20 Ağustos 2009 tarihlerinde gerçekleştirdi. Erginbilgiç, gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde BP Türkiye çalışanları ile bir araya geldi ve BP’nin Türkiye’deki yatırımlarını yakından inceleme fırsatı buldu.

BP 100. yıldönümünde
 
Erginbilgiç, Türkiye’deki incelemeleri sonucu yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği gibi, BP Şirketi olarak, 2009 yılında global faaliyetlerimizin 100'üncü yılını idrak etmiş bulunuyoruz. Bu anlamlı yıldönümünde, 100 yıldır enerji alanında itibarlı şekilde hizmet vermiş, dünyanın en köklü şirketlerinden biri olmanın gurur ve sevincini yaşıyoruz. Neredeyse bir asırdır bulunduğumuz Türkiye’de de enerji sektöründe birçok ilk’e imza atarak, gerek sektörün gelişmesine, gerekse ekonomiye önemli katkılarımız oldu. Şirketimizin küresel vizyonu doğrultusunda, Türk ekonomisine ve enerji sektörüne yatırımlarımızı kurumsal değerlerimizden ödün vermeden aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

BP’nin Türkiye’deki yatırımları devam edecek

Tufan Erginbilgiç, BP’nin 2009’un ikinci çeyreğinde 3,14 milyar USD kar açıkladığını, bunun da yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 30’un üzerinde bir artış anlamına geldiğini hatırlatarak, Türkiye’nin de BP için önemli bir ülke olduğunu kaydetti. Erginbilgiç sözlerine şunları ekledi:“Türkiye, bizim için bölgedeki önemli ülkelerden biri. Gerek uzun yıllardır burada yer alan akaryakıt dağıtım ve pazarlama faaliyetlerimiz ile, gerekse de BTC Ham Petrol Boru Hattı gibi dev projelerle Türkiye’ye odaklandığımızın altını çizmekteyiz.  2009 yılında açılacak olan 30 akaryakıt istasyonunun yanında, terminal operasyonları ve taşımacılık alanındaki yatırımlarla da BP'nin pazardaki konumunu güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Müdahaleler serbest piyasa ekonomisine uygun değil

Erginbilgiç, Türkiye’de gerçekleştirilen yatırımlar çerçevesinde petrol ve rekabet mevzuatı uyarınca ortaya çıkan gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayarak, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “BP olarak, Türkiye akaryakıt sektöründe ‘tavan fiyatı’ gibi müdahalelerin serbest piyasa ekonomisine uygun olmadığını ve Türkiye’nin AB konusunda çalışmalarını sürdürdüğü bu dönemde söz konusu uygulamaların AB teamülleri ile de uyumlu olmadığını düşünüyoruz.”

BTC’de kapasite 1,2 milyon varile yükseldi

Dünya enerji arzında önemli bir yer tutan ve ana ortağı BP olan Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’ndan bugüne kadar 875 tankere yükleme yapıldığını belirten Erginbilgiç, Ceyhan’dan dünya pazarlarına yaklaşık 700 milyon varil ham petrol ihraç edildiğini açıklayarak konu hakkında şunları söyledi:  “BTC’de geçtiğimiz yıl başlattığımız kapasite artırımı çalışmaları tamamlanmış bulunuyor. Boru hattının kapasitesi günde 1 milyon varilden 1,2 milyon varile yükseldi. Buna paralel olarak, boru hattı coğrafyası boyunca uygulanan Toplumsal ve Çevresel Yatırım Programlarımız çerçevesinde ek yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Örneğin bu yılın ilk yarısında BTC Şirketi, İşkur ve KOSGEB olarak bölgede istihdam yaratmayı amaçlayan bir proje işbirliği gerçekleştirdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir