Temmuz 1, 2008

BP enerji raporunu açıkladı

BP geleneksel olarak her yıl yayınladığı BP Enerji Raporu’nun bu seneki sonuçlarını açıkladı. BP Enerji Raporu’nun verilerine göre, 2007 yılında dünyadaki enerji tüketiminin %0,9’unu gerçekleştiren Türkiye’de, enerji tüketimi 2006 yılına göre %5 oranında arttı. Türkiye'de enerji tüketiminde en yüksek artış oranı ise doğalgaz kullanımında yaşandı.

2007 yılı verilerine göre dünya enerji tüketiminde ise %2,4 oranında artış oldu. Çin’de %7,7’lik bir artış kaydedildi. Buna karşılık enerji tüketiminde Avrupa’da %2,2’lik düşüş oldu.

Türkiye'de, geçen yıla göre %1,5 oranında artış kaydedilerek 2007 yılında 31,1 milyon ton petrol tüketildi. Türkiye bu rakamlarla, dünya petrol tüketiminin %0,8’ini gerçekleştirmiş oldu.

Konuyla ilgili olarak konuşan BP Limited Şirketi’nin Başkan Yardımcısı ve BP Grubu’nun Baş Ekonomisti Christof Ruehl, enerji sektöründeki küresel arz, talep ve fiyat mekanizmaları hakkındaki görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.  Küresel ekonomik büyümeye bağlı petrol talebindeki artışın etkisiyle, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselmeye dikkat çeken Ruehl, petrol tüketiminin 2007 yılında bir önceki yıla göre %1,1 oranında yükselerek, yaklaşık 42 milyon ton artığını belirtti. Petroldeki küresel tüketim artışında Çin'deki talep patlamasının en büyük etkiye sahip olduğunu söyledi.

Ruehl, petrol fiyatlarının eski seviyesine düşmesinin beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Fiyatlarda şu ana kadar görülen hızlı artışa rağmen 2008 yılında talep artışının günde 600.000 varil gibi düşük düzeyde kaldığını vurgulayan Ruehl, arzdaki artışın yüksek seviyelere ulaştığını açıkladı.

2007 yılında toplam petrol üretimi ise bir önceki yıla göre %0,2 oranında azalarak, günde 81,5 milyon varile düştü ve 2006’ya göre günde 1 milyon varil civarında eksik üretim gerçekleşti.

Ruehl’ün verdiği bilgilere göre, enerji güvenliği, politik etkenler ve yüksek vergiler ön plana çıkarken, beklentilerin önemi arttı. En hızlı oranda Çin'de, en yavaş oranda ise Avrupa'da olmak üzere önümüzdeki dönemde dünyanın her bölgesinde petrol tüketiminde artış beklendiğine dikkat çeken Ruehl, petrol üretiminin ise Rusya, Angola, Meksika ve Hazar Bölgesi başta olmak üzere artacağını söyledi.

2007 yılında varil başına ortalama petrol fiyatı bir önceki yıla göre %11 artışla 72.39 USD olarak belirlendi.

Doğalgaz tüketimi bu yıl da arttı
2007 yılında Türkiye'de, 35,1 milyar metreküp doğal gaz tüketildi. Buna göre, Türkiye’de doğalgaz tüketimi geçen yıla oranla %15 artmış oldu. Türkiye, 2007 yılında, dünyadaki doğal gaz tüketiminin %1,2’sini gerçekleştirdi.

Konuşmasında küresel doğal gaz piyasalarını da değerlendiren Ruehl, bu konuda şunları söyledi:    “Dünyanın en büyük doğal gaz pazarı olan ABD'de tüketimde yaşanan %6,5'luk artışa bağlı olarak, dünya doğalgaz tüketimi 2007 yılında, %3,1 gibi bir oranda artış gösterdi. %19,9’luk tüketim oranıyla ise ikinci sırada Çin yer aldı. Avrupa Birliği ülkerinde ise tüketim bir önceki yıla oranla %1,6 azaldı.”

Doğalgaz üretimi 2007 yılında %2,4 artış gösterdi. En yüksek üretim, %4,3 büyüme ile ABD’de gerçekleşti. Çin, %18,4 artışla ikinci, Katar %17,9 artışla üçüncü sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir