Kasım 9, 2009

Carnaval de Mexico RFID ile ürün takibi yapmaya başladı

Meksika'da Disney ve Hello Kitty gibi çocuk giyim markalarının yetkili distribütörü olan ve  tekstil ürünlerinin tasarım, üretim ve dağıtımını yapan  Carnaval de Mexico şirketi,  perakende ürün bazlı RFID etiketleme çözümünü ülke genelinde hayata geçirdi. Yılda bir milyonun üzerinde giysiyi takip etmek için RFID teknolojisinden yararlanacak olan Carnaval'ın RFID çözümü, Digilogics SA. De CV. ve UPM Raflatac şirketi tarafından tasarlandı. Yeni uygulamanın; Amerika kıtasındaki en büyük perakende ürün bazlı konfeksiyon uygulamalarından biri  olduğu belirtiliyor.
 
Üretim sonrası, bütün giysiler tek tek etiketleNip kutularıına koNuyar ya da asılıyor. Gruplanan mallar, daha sonra, bir ana RFID etiketiyle tanımlanıyor. Carnaval’ın dağıtım merkezine ulaştırılan mallar, süreç içinde 5 kez okutuluyor ve müşteri siparişlerine göre  paketleniyor. Aynı zamanda, gelen ve giden malların otomatik olarak birbirine eşit olması sağlanıyor. 
 
RFID çözümünde, Impinj’in Monza 3 etiket çipleriyle donatılmış UPM Raflatac ShortDipole UHF RFID etiketleri ve Digilogics’in envanter yönetimi yazılımı kullanılıyor. Envanter yönetimi sistemi, RFID destekli bir denetim istasyonunun yanı sıra Impinj’in sabit ve avuçiçi RFID okuyucuları ve antenlerinden oluşuyor.
 
Carnaval, RFID teknolojisini uygulayarak, kritik envanter süreçlerini iyileştirmeyi, seçme-paketleme operasyonlarında insan hatasını azaltmayı ve mal alım satım sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Şirket, projenin bir sonraki aşamasında, RFID verilerini ERP sistemleriyle entegre edecek ve gerek üretim gerekse dağıtım operasyonlarında tüm yönleriyle ince ayar yapmak için yeni verilerden yararlanacak. Carnaval, aynı zamanda, perakendeci müşterilerine interaktif RFID destekli satış çözümleri uygulamada yardımcı olmayı planlıyor. Bu çözümler, stoksuz kalma durumunu ortadan kaldırmak, ürün güvenliğini geliştirmek ve çapraz satış yapmak için pek çok yenilikçi araç kullanıyor. 
 
Carnaval’ın sahibi Jacobo Penhos konu hakkında yaptığı açıklamada: “Ticari satışlarımızı artırmak ve hem fireleri hem de hırsızlığı azaltmak amacıyla RFID teknolojisinin gücünden yararlanmak üzere iş ortaklarımızla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz”diyor.
 
Digilogics SA. De CV. Ortağı Luca Pastorello da görüşlerini şöyle dile getiriyor: “RFID teknolojisi, üreticilere, operasyonlarında israf ve hataları ortadan kaldırarak, ayrıca sektördeki talebi ölçme ve karşılama becerilerini artırarak, kâr marjlarını yükseltmede yardımcı oluyor”  şeklinde açıklamada bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir