Aralık 9, 2009

Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı'ndan eğitim bursu projesi

Celal Aras’ın anısını yaşatmak amacıyla kurulan Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı , “Geleceğe Lider Ol” adlı eğitim bursu projesini hayata geçirdi. Projeyle, 50 üniversiteli gence yazar Prof. Stefano D’Anna’nın kurduğu European School of Economics’in Roma, Milano ve Floransa şubelerinde liderlik sertifika programlarına burslu olarak katılma fırsatı sunuluyor. Konuyla ilgili olarak 8 Aralık 2009’da Vakfın Mütevelli Kurulu Üyesi ve Aras Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Aras’ın ev sahipliğinde, Prof. Stefano D’Anna’nın da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Burs tüm üniversite öğrencilerine açık

Geleceğe Lider Ol Projesi ile üniversiteli 50 gence Tanrılar Okulu kitabının yazarı Prof. Stefano D’Anna’nın 1989’da kurduğu ve bugün dünyanın pek çok ülkesinde liderlik eğitimi veren European School of Economics’te çeşitli sertifika programılarına burslu olarak katılma fırsatı verilecek. Proje, kendisinde geleceği değiştirecek liderlik vasıflarına sahip olduğuna inanan tüm üniversitelilere açık. Tanrılar Okulu kitabı vakfa gelir sağlamak için Aras Kargo şubelerinden satın alınabilecek; ayrıca  vakıf tarafından tüm üniversite kütüphanelerine de birer adet gönderilecek.

Başvuru

European School of Economics’in Roma, Milano ya da Floransa’daki şubelerinden birinde liderlik eğitimi bursu kazanmak isteyenlerin 1 Mart 2010 tarihine kadar ‘Tanrılar Okulu’ kitabını okuduktan sonra “Ben bu bursu istiyorum çünkü…” ile başlayan ve kitabın bir değerlendirmesi niteliğindeki bin kelimeyi geçmeyen kompozisyonu; katılım koşulları için istenen belgelerle birlikte gelecegeliderol@celalarasvakfi.com e–posta adresine göndermeleri gerekiyor. İstenilen belgeler herhangi bir Aras Kargo şubesinden ücretsiz olarak Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı adresine de gönderilebiliyor. 100 kişi sertifika programı için finale kalacak. Bu öğrenciler arasından Prof. Stefano D’Anna ve seçkin bir jüri heyeti tarafından yapılacak seçim sonunda 50 öğrenci European School of Economics’te eğitim bursu almaya hak kazanacak.

Hedef yeni liderlerin gelişimine katkı sağlamak

Baran Aras, toplantı sırasında yaptığı konuşmada; ülke çapında liderler yetişmesine katkı sağlamak üzere yola çıktıklarını belirterek, “Babam Celal Aras’ın anısını yaşatmak amacıyla kurduğumuz vakfımızın amaçlarından biri, dinamik Türkiye’nin iş dünyasına, toplumsal ya da çevresel alanlarına öncülük edecek yöneticiler yetiştirmek. Bunun için  Celal Aras’ın vizyonu ve karakterinden feyz alarak ülkemize yüreği ve beyni aydınlık liderler kazandırmak amacıyla birçok projeye imza atacağız. Aydınlanma yolunun sürekli öğrenmekten geçtiğini, gerçek güce bilgi ve bitmeyen bir merak duygusuyla ulaşılacağını, bilginin yeniden ve bu topraklar için üretilmesi gerektiğini, her fırsatta dile getiren Celal Aras'ın, adına yakışır bir vakfı ülkemiz insanlarının hizmetine sunmaktan ötürü mutluyuz.

Vereceğimiz eğitimlerin her aşamasında gençlerin ufkunu genişletmek görevimiz olacak. Bu konuda ilham kaynağımız ise Celal Aras. Bu vakıf, Aras Holding’in topluma ve liderine karşı sorumluluğu ve borcudur. Türkiye’nin geleceği için hangi alanlarda desteğe ihtiyaç varsa biz orada olacağız. Türk gençlerinin daha vizyonel, daha azim sahibi yöneticiler ve liderler olmalarına katkıda bulunmak için bir dizi projemizi hayata geçireceğiz. Bu nedenle ilk projemizde gençleri geleceğe lider olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Vakıf kitap gelirlerini gençlere aktaracak

Türkiye’nin ihtiyacı olan genç liderleri yetiştirmek üzere geliştirdikleri eğitim bursu projelerine Aras Holding’in maddi ve manevi destek vereceğine dikkat çeken Baran Aras, vakfın kendi ayakları üzerinde durmak için kendi kaynaklarını yaratacağını, bunun için de liderlik konusuna odaklı kitaplar yayımlayarak, elde edilen gelirin tümünün gençlere eğitim bursu sağlamak için kaynak olarak kullanılacağını belirtti. Baran Aras, Celal Aras Vakfı olarak bu proje kapsamında Prof. Stefano D’Anna’nın Türkiye’de best-seller olan ‘Tanrılar Okulu’ kitabının baskı haklarını aldıklarını belirtti.

Liderlik konusuna odaklı kitaplar yayımlayacak olan vakfın okurla buluşacak kitaplarından biri de Celal Aras’ın düşlere yolculuğunu aktaran ‘O Dağın Ardında Ne Var?’ adlı biyografi kitabı olacak. Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras ise Celal Aras’ın en büyük hayallerinden birinin kültür ve eğitim hayatına katkıda bulunacak bir vakıf kurmak olduğunu hatırlatarak, onun bu hayalini gerçekleştirmiş olmanın huzurunu yaşadıklarını söyledi. Evrim Aras, Holding’in her zaman Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı’nın arkasında olacağını vurguladı.

Geleneksel eğitim yerine inovatif eğitim

European School of Economics’in kurucu rektörü Prof. Stefano D’ Anna “Geleceğe Lider Ol” projesinin amacının ‘altın değerinde gençleri bulup, onları mücevher gibi işlemek’ olduğuna değinerek, “European School of Economics olarak geleneksel eğitim yerine inovatif eğitimin gerekliliğine inanıyoruz. Amacımız üniversitelerde verilen eğitimin ötesine geçerek gençlerin yaratıcılık, düşleme, hayal gücü ve kalitelerini de geliştirmek. İmkansızı düşlemek, çoğunluğun ‘imkansız’ diye düşündüklerini gerçekleştirerek Türkiye için güzel bir düş kurmak” diye konuştu.

Türkiye’ye altın değerinde liderler kazandırmak için bir şeyler yapılması gerektiğine dikkat çeken D’Anna,Türkiye’nin güçlü bir ülke olmak istiyorsa bunu başarması gerektiğine değinerek: “İstiklal Marşınız ‘Korkma’ diye başlıyor. Bütün bir hayat boyunca bunu söylüyorsunuz. Bu milletin aslı burada yani İstiklal Marşı’nda, Atatürk’ün sarsılmaz cesaretinde başlıyor” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir