Ekim 13, 2008

Chrysler'in elektrikli araçları

Chrysler LLC çevreye duyarlı elektrikli araç üretimine başlıyor. Firmadan  yapılan açıklamaya göre, yaklaşık bir yıl önce Chrysler için elektrikli taşıtlar üretmek üzere stratejik bir amaçla kurulmuş olan ENVI organizasyonu, her bir marka için üç ayrı araçta gelişmiş elektrik teknoloji üretecek.

Chrysler EV, Jeep EV ve Dodge EV adını verdiği üç model ile müşterlerinin karşısına çıkmaya hazırlanan Chrysler, bu elektrikli modellerden birisini seçerek ilk imalatına başlayacak ve firma Kuzey Amerika ve Avrupa pazarı için 2010 yılında “yeşil” olarak nitelendirilen araçların yapımını gerçekleştirecek. Ayrıca, 2009 yılında devlet, iş yeri, kamusal alan ve Chrysler’in kendi iç bölgelerinde yaklaşık 100 Chrysler elektrikli aracın kullanımına başlanacak. Chrysler LLC'den; bu elektrikli teknolojiyi önden çekişli, arkadan çekişli ve 4×4 modellerde de önümüzdeki yıllarda uygulaması bekleniyor.

Chrysler LLC’nin Başkanı ve CEO’su Bob Nardelli araçlarla ilgili yaptığı açıklamada: “Bizim müşterilerimize çevre dostu, yakıt tasarruflu, gelişmiş araçlar sunmak gibi sosyal bir sorumluluğumuz bulunuyor. Amacımız bu sorumluluğu yerine getirmek ve diğer otomobil üreticilerinden daha geniş bir alanda sunmak. Chrysler, Jeep ve Dodge elektrikli araçları yakın geleceğe ışık tutuyor. Bu da bizim, bu konuda ne kadar ciddi olduğumuzu ve elektrikli araçları piyasaya geliştirerek sunacağımızı gösteriyor”diye konuştu.

Dodge EV, Jeep EV ve Chrysler EV’in sürüş performansı ve özellikleri

Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre yeni araçların belli başlı özellikleri arasında şunlar yer alacak;

Yüksek performanslı egzoz emilimi olmayan, iki kişilik arka tekerlekten çekişli sportif bir araç olan Dodge EV Gelişmiş Elektrikli Aracı, Sekiz saatte şarz oluyor: Elektrik tahrik sistemi üç ana parçadan oluşuyor: 200 kW (268 beygir gücü) elektrikli motor, lityum-iyon akü ve entegre güç kumandası. 200 kW elektrikli tahrik motoru 650 N m (480 Ib.-ft.) tork üretiyor. Elektrikli motorun sabit yüksek tork üretimi üstün bir performans sunarak, Dodge EV’nin saatte 60 m hızlanmasını beş dakikanın altına düşürüyor. Dodge EV’nin azami hızı saatte 120 m’den fazlaya ulaşabiliyor. En ileri lityum iyon akü teknolojisiyle çalışan Dodge EV’in sürüş aralığı 150 ile 200 mil arasında ve bu birçok sürücünün günlük ortalama sürüş mesafesinin oldukça üzerinde. Aracın yeniden şarj edilmesi tek basamaktan oluşan oldukça basit bir işlem: Standart 110 volt güç çıkışlı bir prizde sekiz saat boyunca durması yeterli. Yeniden şarj etme süresi, 220 voltluk çevre dostu bir güç çıkışı kullanılarak dört saate düşürülebiliyor.

Jeep Wrangler kapasitesine sahip bir range elektrikli Aaraçı olan Jeep EV, 400 Nm tork üretiyor: Jeep EV, Wrangler’ınarazi sürüşünü “Hafif Hareket Et” düşüncesiyle birleştirerek çereye duyarlı. Jeep EV Range Elektrikli Aracı elektrikli bir motor, lityum-iyon akü sistemi kullanıyor ve Elektrikli Aracın elektrik tahrik parçalarını küçük bir benzinli motorla ve entegre elektrikli jeneratörle birleştirerek gerektiğinde elektrik tahrik sistemine güç üretmesi için ilave enerji üretiyor. 200 kW (268 beygir gücü) elektrikli tahrik motoru 400 Nm (295 Ib.-ft.) tork üretiyor. Jeep EV, yaklaşık sekiz galon benzinle 400 mil sürüş aralığı sağlıyor ve bu arada 40 mil boyunca sıfır yakıt tüketimi, sıfır emisyon sunuyor, tüm elektrik işleyişinin çalışmasını gerçekleştiriyor. Elektrikli motorun sabit yüksek torku ve herbir tekerleğin tam kontrolünün sağlanabilmesi Jeep markasına uygun arazi sürüşü yeterliliğinin ortaya konulmasını sağlayan araç, ayrıca bunun için şehir içi sürüş yeterliliğinden taviz vermiyor.

9 saniyede 60 mph hıza ulaşan Chrysler EV aracı, Chrysler Şehiriçi ve Şehirlerarası minivan segmentindeki ENVI elektrikli araç teknolojisinin bir diğer uygulamasını sunan bir range elektrikli aracıdır. Chrysler EV; Elektrikli Aracın elektrik tahrik parçalarını küçük bir benzinli motorla ve entegre elektrikli jeneratörle birleştirerek gerektiğinde elektrik tahrik sistemine güç üretmesi için ilave enerji üretiyor. Bu, günümüz benzinli araçlarının sürüş aralığına sahip olan elektrikli aracın performanstan hiç ödün vermeden sunduğu olumlu özellikler olarak nitelendiriliyor. Chrysler EV 190 kW (255 beygir gücü) motor ile 350 Nm (258 Ib.-ft.) tork üretiyor ve yaklaşık 9 saniyede 60 mph hıza ulaşıyor. Chrysler EV Elektrikli Aracı elektrik gücüyle 40 mil sürüş imkanı sunuyor ve sekiz galon benzinle 400 mil sürüş aralığına ulaşıyor.

ENVI Organizasyonu

Adını çevre (environmental) kelimesinin ilk dört harfinden alan ENVI; yaklaşık bir yıl önce Chrysler için elektrikli taşıtlar üretmek için stratejik bir amaçla kuruldu. ENVI, Chrysler Elektrikli Araçlarının ve Range geliştirilmiş Elektrikli Araçlarının ürün geliştirme çalışmalarını elektrikli taşıt üretimi ve ilgili gelişmiş teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Elektrikli Araç Teknolojisi

Chrysler’in Elektrikli Araçları, üç ana parça olan; tekerleklere tahrik gönderen elektrikli motor, elektrikli motora güç sağlayan gelişmiş lityum-iyon akü sistemi ve enerji akışını kontrol eden bir kumandadan oluşuyor. Chrysler'in elektrikli araç teknolojisi önden çekişli, arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli olarak uygulanacak.

Range Elektrikli Araç Teknolojisi

Range Elektrikli Aracı, elektrikli Aracın elektrik tahrik parçalarını küçük bir benzinli motorla ve entegre elektrikli jeneratörle birleştirerek gerektiğinde elektrik tahrik sistemine güç üretmesi için ilave enerji üretiyor. Bu; günümüz benzinli araçlarının sürüş aralığına sahip olan elektrikli aracın performanstan hiç ödün vermeden sunduğu olumlu özellikler olarak ifade ediliyor.

Chrysler LLC Elektrikli araç müşteri web sitesi

Chrysler LLC tarafından müşterilerinin Elektrikli Araçlar ve Şirketin Range Elektrikli Araçları hakkındaki son gelişmeleri takip edebilecekleri www.Chryslergoeselectric.com adresinde bir web sitesi hazırlandı. Sitenin içerisinde konuyla ilgili videolar, fotoğraflar ve haberler yer alıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir