Aralık 9, 2009

Çimsa'nın 2009 yatırımı : 44 adet Volvo FM400

2009 yılında büyüme ve gelişmesini sürdüren Çimsa, filoyu yenileme ve büyütme kapsamında 4.4 Milyon Euroluk bir yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırım, 40 adet Volvo FM 8×4 kamyon transmikser ve 4 adet de Volvo markalı kamyon üstüne monte edilecek olan beton pompasını kapsıyor. Araçlar Volvo Genel Müdürü Ulf Magnusson ve Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ve Genel Müdür Yardımcısı  Şahap Saner'in de katıldığı bir törenle Autodrom Sürüş Teknikleri Merkezi'nde teslim edildi.

Törende konuşan Volvo Otomotiv Türk Genel Müdürü Ulf Magnusson, Çimsa ile uzun zamandır devam eden iş ortaklıklarının yine devam ettiğini, krize rağmen hem Volvo hem de Çimsa'nın iyi işler yaptığını belirtti. 2009 yılı için hedeflerine ulaştıklarını vurgulayan Magnusson, “Hem satışta hem de satış sonrası hizmetlerimizde yatırım ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çimsa'ya son teknoloji ile donatılmış 40 adet Volvo FM400 8×4 Euro4 transmikser araçlarımızı teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Volvo kamyonları inşaat segmentinde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de çok güçlü. 2010 yılına baktığımızda da  inşaat kamyonlarımızda yeniliklerimiz devam edecek” dedi.

Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ise konuşmasında özmal olarak 320 aracın filolarında bulunduğunu, eklenen bu 40 araç ile birlikte daha da büyük ve verimli bir firmaya dönüşeceklerini belirtti. Krize karşı önlemler aldıklarını ve nakite odaklandıklarını vurgulayan Hacıkamiloğlu şunları söyledi:
” 21 yıl önce de Volvo  kamyonları ile başladık, bugün de aynı şekilde Volvo ile çalışmaktan mutluyuz. 2005 yılından itibaren 2 kat büyüdük. 2009 yılında 15 milyon dolarlık bir yatırımda yer aldık. Kısa bir süre içerisinde 16 olan tesis sayımızı 40'a çıkardık. Adapazarından Kahramanmaraş'a, İç Anadolu'dan Akdenize kadar büyük bir hazır beton firmasıyız. Araç yatırımımızda ise çevreye olan duyarlılığımız ve iş hassasiyetimizle birlikte çevreci Euro4 normlu Volvo araçlarını filomuza kattık”.

Komple hizmet

Volvo Türk'ün Çimsa'ya teslim ettiği kamyonlarla beraber Çimsa'nın kamyonüstü olarak aldığı Schwing Stetter marka beton pompalarının da yine Volvo tarafından Almanya'dan getirtildiği belirtildi. Üstyapıların montajını ise Türkiye'de Alfatek gerçekleştirdi. Teslim edilen Volvo FM 400 8×4 araçlarda ise şu özellikler bulunuyor :

Yataksız kabin L1EH1, beyaz kabin rengi, 65 ton toplam katar ağırlığı, 4300 mm dingil mesafesi,  16 ton ön aks kapasitesi, 21 ton arka aks yükü, 400 bg ve 2000Nm 13 litre motor, 330 litre sağ yakıt tankı, SCR Euro4 emisyon sistemi, 35 lt AdBlue tankı, VEB motor freni, 430mm tek debriyaj plakası, manual şanzıman 14 vites 220Nm tork, 23 ton aks kapasitesi ve 70 tonh GCW, cersiz aks, 3.78 arka tahvil oranı,  makaslı ön ve arka süspansiyonlar, 8 mm şasi kesiti, Z-kam fren sistemi, motor arkasından tahrikli PTO, manual klima, 2 adet 225A akü, 315/80 ön ve arka lastikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir