Mart 19, 2007

Clio Renault Sport R3 : Ralli için doğdu

Pistte tek marka yarışlarına yönelik olarak 2006 baharında satışa sunulan Yeni Clio Cup’tan sonra, Renault Sport Technologies 2007 yılı başında özel olarak ralli için geliştirilmiş olan Clio Renault Sport R3 modelini çıkardı. Grup N araçlarına benzer bir bütçeyle Super 1600’a yakın performans sunan Clio Renault Sport R3 amatörlere olduğu gibi, daha deneyimli pilotlara da hitap ediyor.

Clio Renault Sport R3, ismini düşük maliyetli ve yüksek performanslı yeni modellerin çıkışını kolaylaştırmak amacıyla (FIA) Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından hazırlanan yeni teknik yönetmelikten alıyor. Clio Renault Sport R3’ün hedefi bir Grup N fiyatına bir Super 1600’a yakın performans sunmak. Geniş bir pilot kesiminin bu kategoride yarışmasını sağlamak amacıyla,  Renault Sport Technologies, büyük bir değişiklik gerektirmeden, hem toprak, hem de asfaltta  yarışabilecek çok amaçlı bir ürün geliştirdi.

Clio R3, Clio Renault Sport’un tipik kaslı dizaynına sahip. Yarış versiyonundan farklı tek parçası tavan  kapağı. Aracın şasisi, toplam uzunluğu 40 metreyi aşan borudan oluşan kaynaklı  bir rollbar ile takviye edilen Clio Renault Sport bazında üretildi.

Süspansiyon aracın sürüş özelliklerinin karşılaşılabilecek her türlü zemine uyarlanmasını kolaylaştırmak amacıyla çok sayıda ayar yapılmasına olanak veren kanıtlanmış çözümlerle geliştirildi. Bütün Renault Sport yarış gamında olduğu gibi, Clio R3 de Michelin lastikleriyle donatıldı.

Kaput altında yer alan atmosferik 2.0 16v motor, 7 800 d/d’da 230 Bg (170 kW)  (+ 30 Bg) güç ve  5400 d/d’da 245 Nm (+30 Nm) azami tork üretmesini sağlayan  çok sayıda iç ve dış değişiklikten yararlanıyor. Dört silindirli motor 6 oranlı sekansiyel vites kutusu ile birleşiyor. Bir tek elektronik işlemci kutusunda motor ve vites kutusu beyinleri ile veri toplama sistemi yer alıyor.  

İç mekanda pilotaj rahatlığı ve güvenlik ön planda tutuldu. Clio Renault Sport R3, kafalıklı çanak koltuklar, altı noktalı emniyet kemeri, yangın söndürücüler, devre kesici… gibi bütün zorunlu donanımlarla birlikte teslim ediliyor. Direksiyon yakınına yerleştirilen joystick şeklinde vites değiştirme kolu ve düşey hidrolik el freni kolu ile pilotaj koltuğunun ergonomisi için özel bir  çalışma yapıldı.

Clio Renault Sport R3 toprakta ve asfaltta 2.000 kilometrenin üzerinde test sürüşü gerçekleştiren  Simon Jean-Joseph’in katkısıyla geliştirildi. Renault Sport pilotu, Clio Super 1600’ün yerini ona yakışan bir biçimde alan yeni modelin motorunun canlılığını ve pilotaj rahatlığını övdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir