Ekim 23, 2008

Continental Türkiye hedef büyütüyor

Uluslararası otomotiv tedarik firması ve lastik üreticisi Continental, Türkiye distribütörü Oltaş'ın birçok hissesini satın almasının ardından pazar payını %89'a yükseltti. Yeniden yapılanan ve hedeflerini büyüten şirket, basın toplantısı düzenleyerek bundan böyle Continental Türkiye adıyla pazarda yerini alacağını açıkladı.

Toplantıya Continental Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Jacques Humblet, Continental Ticari Araç Lastikleri Avrupa Satış Müdürü Guy Libens ve Continental Türkiye Genel Müdürü Okan Tamer katıldı.

Oltaş'ın %89,66 oranındaki hissesinin Ağustos 2008 tarihinde satın alınmasıyla Türkiye'nin gücünü global arenada daha kuvvetli hissedeceklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Jacques Humblet,  Oltaş'ın 45 yıllık tecrübesi ve yaygın bayi ağıyla kısa zamanda yükseleceklerini vurguladı. Humblet, bu yükselişte Türkiye'nin otobüs üretimi, yan sanayi pazarı ve kamyon lastikleri alanında Avrupa'nın en iyi pazarlarından biri olmasının önemine dikkat çekti.

Türkiye'de ticari araçlar lastik satışında üç temel kategoriyle hizmet ettiklerini belirten Humblet; kargo, yolcu ve inşaat segmentlerinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ifade etti. Bu segmentler içerisinde uzun menzilde dayanıklılık, yolcu güvenliği, yakıt tasarrufu, konforlu yolculuk gibi etkenlerin önemine dikkat çeken Humblet,  birbirinden farklı coğrafya ve yol şartları içerisinde bulunan Türkiye'ye özgü ürünler sunmanın dikkat gerektirdiğine değindi.

Continental Ticari Araç Lastikleri Avrupa Satış Müdürü Guy Libens Avrupa'da 4 milyon aracın yılda 12 milyondan fazla yeni lastik tükettiğini ve 7.5 milyona yakın kaplama yapıldığını belirterek bu oran içinde mevcut  pazar paylarının % 18 olduğunu vurguladı.  Türkiye'nin kamyon lastiklerinde Avrupa'nın en önemli 3. pazarı olduğunu söyleyen Libens, Avrupa'da %20 pazar payına erişmek için Türkiye'ye güvendiklerini sözlerine ekledi.
 
Continental Türkiye Genel Müdürü Okan Tamer ise 300'ü aşkın bayi ağı, satış ve servis noktaları ile Türkiye'nin her yerinde bulunduklarını ve Türkiye içerisinde hedeflerinin pazar paylarını üçe katlayarak % 15'e çıkmak olduğunu belirtti.

Eski Oltaş, Yeni Continental Türkiye

Vehbi Koç tarafından  kurulan ve ilk adı Royal Lastikleri Tevzi A.Ş olan Oltaş'ın yönetim kurulunda Türk otomotiv sanayisinin Bernar Nahum, Rahmi Koç, Kenan İnal ve Can Kıraç gibi önemli isimleri yer alıyordu. İlk bayi teşkilatını 130 adet Uniroyal isimli bayiden oluşturan şirketin Adapazarı fabrikası, 1986 yılında Good Year ile birleşti ve Oltaş adını aldı. 2002 yılında Good year ile anlaşmanın feshedilmesi üzerine aynı yıl Continental ile distribütörlük anlaşması imzalandı ve 2003 itibarıyla lastiklerin satışı başladı. 2008 tarihinde ise Continental, Oltaş'ı satın alarak Continental Türkiye adını aldı.

Uluslararası arenada özellikle ABD ve Avrupa'da etkili olan Continental şirketi ise, lastik üretiminin yanında lastik ve fren sistemleri, motor ve şasi sistem ve parçaları, mekanizasyon, haber-eğlence çözümleri, araç elektroniği ve teknik kauçuk-plastik ürünleri tedariği hizmetleri veriyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir