Haziran 12, 2009

Daf-Tırsan 14. Yılında

TIRSAN Samandıra tesislerinde 12 Haziran 2009 Cuma günü gerçeklesen basın toplantısında DAF ve TIRSAN’ın 1995 yılından bugüne gelen başarılı ortak çalışmaları ve projeleri sunuldu. TIRSAN Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun yanı sıra DAF Pazarlama Müdürü Ray Rooijakkers’ın da katıldığı toplantı gündeminde DAF ve TIRSAN ortak projelerinin tanıtımı yanı sıra DAF XF 105 serisinin Truck and Driver Dergisi tarafından tüm zamanların en iyi Çekici ödülünü alması da yer aldı.

TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve DAF Pazarlama Müdürü Ray Rooijakkers’ın katıldığı 12 Haziran 2009 Cuma günü TIRSAN Samandıra tesislerinde gerçekleşen Basın Toplantısında DAF Trucks N.V. ve TIRSAN Treyler A.Ş.’nin uzun yıllardır süre gelen başarılı ortak çalışmalarını önümüzdeki yıllarda daha da güçlendirecek projeleri tanıtıldı.
DAF markalı araçlar, 1995 yılından bu yana sektörünün lider şirketi TIRSAN Treyler A.Ş. distribütörlüğünde Türkiye pazarına sunuluyor. Basın Toplantısı esnasında Türkiye’de geniş DAF ve TIRSAN Satış ve Servis ağının başarılarını arttırmak ve üstün kalite DAF çekicileri müşterilerine daha iyi sunabilmek adına düzenlenen ve bu hafta gerçekleşen ortak eğitim programları hakkında bilgi verildi. DAF ve TIRSAN Bayi çalışanlarına verilen eğitimler DAF Trucks N.V Hollanda’dan gelen özel bir eğitimci tarafından gerçekleşti.

Ayrıca toplantı gündeminde yer alan Avrupa’nın en önemli sektör dergilerinden Truck and Driver tarafından DAF XF Serisi tüm zamanların en iyi çekicisi seçilmesine konu edildi. Yıllardır süre gelen DAF’ın üretim konusundaki liderliğinin en büyük göstergesi ise DAF XF’in yeni serisinin halen üretimde bulunmasıdır. Truck and Driver okuyucuları oy birliği ve açık farkla DAF XF Serisini ‘ Best Truck Ever’ ödülüne laik gördü.

İlk DAF XF 105 Serisi 2005 yılının son aylarında piyasa sunuldu ve hızlı bir şekilde sektörün ilgi ve beğenisini üzerinde toplayarak yurtdışındaki basın mensupları tarafından ‘International Truck of the Year’ seçildi.

DAF XF Serisinin başlangıcı aslında 70’li yıllara dayanıyor ve çok sevilen 2800/ 3300/ 3600 araçlarını 1990’lara uygun yeni bir seri tasarlamak hedefi ile serüvenine başladı. Çalışmalar sonucunda yeni DAF 95’in ilk tanıtımı 1987 yılında gerçekleşti ve DAF 95’e büyük ilgi ise 1988 yılında ‘International Truck of the Year’ ödülü alması ile kalitesini ve dayanırlığını ispatladı. İlk DAF 95 araçlar 3 farklı motor gücü opsiyonu ile -310, 350 ve 380 Beygir gücü – DAF 11,6 litre ATİ motoru ve standard olarak ZF 16 Ecosplit Şanzıman ile piyasaya sunuldu.

DAF’ın çekici sektöründeki devrim yaratan çalışmaları aracın dış görünüm ve işlevselliği ile devam etti. 1992 yılında Cabtec Cab’ı Pegaso şirketi ile ortak tasarlayarak Space Cab’ı yarattı ve DAF 95 araçlarda Standard olarak müşterilerine sundu.
Motor güçlerini 360, 400 ve 430 beygir gücüne kadar artırarak 1994 yılında eş zamanlı olarak Super Space Cab’ı ürün gamına ekledi. DAF geniş kapsamlı AR&GE çalışmalarına devam ederek aynı yıllarda 14 litrelik 500 beygir güçlü Cummins motoru ile opsiyon yelpazesini genişletti.

Amerikan PACCAR Şirketler grubu 1995 yılında DAF’ı satın alarak 95XF serisi DAF’ın öncü ürünü olarak piyasada konumlandırdı ve standard olarak 12,6 litrelik yüksek teknolojik motorunu 530 beygir gücünü kadar yükseltti. Bu yeni motor sayesinde DAF çekiciler bir binek araç kadar sessizliğe sahip oldu. DAF’a yine aynı yıllarda International Truck of the Year 1998 ödülü verildi.

2002 yılında DAF XF 95 Serisi yeni emisyon kanunlarına göre revize etti ve 21. Yüzyılın lider çekicisi olma yolunda hızla ilerledi. Euro 4 ve Euro 5 12,9 litre MX Motorlu ve Super Space Cab versiyonlu çekici serisini ise 2005 yılında lanse eden DAF, kabin içi kullanışlığı ve konforu da bir üst seviyeye taşıdı. Bu sayede hız ve güç yanı sıra şoförün yolculuk esnasındaki konforunu maksimuma taşıyabileceğini kanıtladı.

Avrupa ve Dünya çapında hem uzmanlardan hem de sürücüler tarafında bir çok ödül verilen DAF çekiciler, Türkiye 1995 yılından bu yana tek DAF distribütörü olan TIRSAN tarafından müşterilerine sunuluyor. Türkiye’nin lider üreticisi TIRSAN Treyler A.Ş. 1977 yılında kuruldu. Avrupa’nın tank/silo ve Lowbed üretiminde 2011 yılında ilk beşe girmeye planlayan TIRSAN, geniş kapsamlı AR&GE çalışmalarını sürdürerek müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda taşıamcılık çözümleri sunuyor.

PACCAR sahip olduğu DAF, Kenworth ve Peterbilt markaları altında yüksek kalite hafif, orta ve ağır ticari kamyon/çekici tasarımı, üretimi ve müşteri desteği konusunda lider bir global teknoloji şirketidir. PACCAR şirketlerinin değeri 14,97 milyar $ olup ayrıca finansal hizmet, bilgi teknolojisi ve temel işi ile ilgili yedek parça dağıtımı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir