Eylül 4, 2009

DAF Tırsan'ın gelecek hazırlığı

DAF Tırsan'ın 3 Eylül 2009'da İstanbul Hilton'da düzenlenen iftar yemeğinde, uluslararası taşımacılık sektörünü ilgilendiren birçok konu gündeme geldi ve verilen bilgiler, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek yeni gelişmelerin ipuçlarını ortaya koydu.

Toplantıya, İstanbul ve dışından gelen 500'e yakın davetli katıldı. Davete katılanların arasında daha önce RODER çalımalarında yaptıkları etkinliklerle öne çıkan taşımacıların bulunması dikkat çekti. Ayrıca yemekte Tayçin Üner, Yaşar Çelik gibi nakliyecilerin duayeni sayılan isimler yer aldı. prokolde ise UND Başkanı Tamer Dinçşahin, UTİKAD'dan Costa Saldalcidis, Ulusoy Uluslararası Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ulusoy, Ulusoy Uluslararası Yatırım Holding CEO'su Celal Doluel, Balnak'tan Selma Akdoğan, Değer Nakliyat'tan Mehmet Emin Değer, Adria'dan Mahiye Şamdamcı Kilercik gibi isimler yer aldı.

RODER ve UND üyeleri olan ve farklı noktalarda bulunan taşımacıların katılmış olması dikkati çekti. Toplantı sırasında nakliyecilerin birbirlerine yakınlığı ve bir arada sorunları tartışmaları son dönemde RODER'le UND arasındaki görüş ve davranış ayrılıklarının geride kaldığının göstergesi oldu. Toplantı bu yönüyle, tüm taşımacıların yeni bir dönemle birlikte, yeni işbirlikler için oluşacak zeminlerde yer alabileceği düşüncesinin oluşmasına neden oldu.

DAF Tırsan'da ortaya çıkan yeni yapılanma süreci, yeni görevler, Tırsan ile DAF'ın distribütörlük anlaşmasını süresiz olarak imzalaması toplantının gündemindeki en önemli maddeler arasında yerini aldı. Yemeğin katılımcıları arasında bulunan DAF Satış ve Pazarlamadan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ron Bonsen toplantı öncesinde imzalanan ve ön hazırlıkları birkaç aydır süren DAF ve Tırsan'ın distribütörlük anlaşmasının yenilendiği duyuruldu

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu; yöneticilerinin, çalışanlarıyla birlikte operasyon görevlerini yapacaklarını ve Fehir Bulutlar ile kendisinin Tırsan'ı geliştirmek için nelerin yapılabileceği konusunda, firmaya dışarıdan, müşterilerin yanından bakacaklarını anlattı. Yeni yapılanma, Tırsan ve DAF'ın krizi geride bırakmaya yönelik tüm tedbirlerini de böylece ortaya koydu.

Toplantıda sırasıyla yeni CEO Ömer Faruk Tezcan, DAF Satış ve Pazarlama'dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ron Bonsen birer konuşma yaparak, şirketlerinin çalışmaları, pazar payları ve ürünleri hakkında davetlilere bilgi verdiler. Çetin Nuhoğlu ise kendine has uslubü ile sektörü doğru bir geleceğe hazırlamaya davet eden kapsamlı bir konuşma yaptı..

Tırsan ar-ge merkezi oldu

Ömer Faruk Tezcan yemek münasebetiyle sektörle tanıştığı toplantıda katılımcılara hitaben şunları söyledi: “Tırsan'ın pazar payını yukarıya çıkaracak etkili yolları, çalışanlarımızla birlikte belirledik . 2010 yılından itibaren DAF çekici ve Tırsan treyler ürün gamına olan ilgi artarak devam edecek.

Amacımız; nakliye sektöründe her yönden çözüm ortağı olmak ve fonksiyonel, rekabetçi, kaliteli ürünler üretmektir. Geçtiğimiz şubat ayında, TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onayıyla arge merkezi ünvanı alarak taçlandırdık. Bu vesileyle arge merkezimizde bulunan 58 mühendisimiz, satış ve pazarlama ekibimizle müşterilerimize daha yakın olmak, onların beklentilerini daha iyi anlamak ve müşterilerimize bekledikleri değeri sunmak yolunda kararlılığımız devam ediyor.

DAF markası ve ürünleriyle Türkiye pazarındaki birlikteliğimizde önemli adımlar atıyoruz. Müşteriye daha yakın olmak için Gaziantap, Mersin, Antakya, Trabzon, Sakarya, Düzce, Erzurum, Konya gibi illerimizde tecrübeli satış personeli istihdam ettik. Ayrıca bu arkadaşlarımızla DAF'tan gelen uzman eğitimcileri biraraya getirip, yetkinlik artışı sağlayarak müşteriye daha yakın, müşteriyi daha iyi anlayan, çözüm ortakları yetiştirmek amacındayız. DAF çekici ürünlerimiz ve Tırsan tryler ürünlerimiz ile 2010 yılından itibaren pazarda artan trendimiz devam edecek. Çünkü Tırsan; kalite, müşteri, değer odaklı bir anlayışla tüm çalışanları ve paydaşlarıyla aynı yöne bakabiliyor.”

Tırsan ve DAF iyi bir ikili

DAF Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ron Bonsen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada; “her geçen gün ekonomik krizin ekonomik etkileri azalmakta ve iyileşmeye her geçen gün yaklaşmaktayız. Bu da nakliyeciler için taşıma taleplerini artırırken, bizler için de çekici ve treylere olan talebin artması anlamına geliyor.” diyerek pazarın şu anki durumuna değindi.

Bonsen;  Amerikan Paccar Grubuna bağlı olan bir marka olan DAF'ın  Avrupa'da önemli bir oyuncu konumunda olduğunu ve yaşanmakta olan küresel krizin olumsuz koşullarına rağmen Paccar'ın, 2009'un birinci yarısında 53 milyon dolar net kar elde ettiğini açıkladı.  Bonsen, Türkiye’nin DAF için kilit pazarlardan biri olduğunu da belirterek, Türkiye’nin bu önemli konumunun hem Asya, Avrupa ve eski Sovyet ülkelerine sınırı bulunan bir ülke özelliğinde olmasından hem de taşımacılık sektöründeki büyük potansiyelinden kaynaklandığını söyledi. Özellikle Tırsan ile olan güçlü ortaklıkları sonucunda son yıllarda Türkiye’de başarılarını sürekli olarak arttırdıklarını dile getiren Bonsen; DAF’ın Türkiye’deki pazar payındaki artışın bu başarının en büyük göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkiye’de 90’lı yılların başında yıllık ortalama 200 adet çekici satan DAF’ın, Tırsan distribütörlüğü ile beraber satışlarının 1.000’li adetlerin üzerine yükselttiğini açıklayan  Bonsen, bu ortak çalışma ile gurur duyduklarını da ifade ertti. Son olarak Tırsan  ekibine profesyonelliği, heyecanı ve işlerine bağlılık ve saygılarından dolayı teşekkür ederek Tırsan ekibi ile beraber daha birçok başarıya imza atacaklarını vurguladı.

Tırsan ilkeleriyle büyüdü

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, DAF'ın disribütörlük sözleşmesine süre koymaması ve ömür boyu süresiz bir sözleşme yapmasını karşılıklı  güvene dayandığını ve Güven, açıklık, şeffaflık, hesap verebilmenin çok önemli ilkelerini olduğunu belirterek şunları sözlerine ekledi: “Müşteriniz, bayiniz, çalışanınız, üretici bir bütün olarak kazan kazan mantığıyla çalışırsanız, bu ilişki sürüyor. Rekabetin acımasız ve  hiç kimsenin bir diğerinden daha az çalışmıyor. Ayakta kalmanın da, karşılıklı güven kadar, ticari ilişkiyi geliştirmekle doğru orantılı olduğu çok açık. O zaman yapılması gereken her zaman kendinizi açıklıkla ortaya koymanız ve duruşunuzu net olarak belirlemenizdir. İşte bu duruşumuz sayesinde aradan 15 yıl geçtikten sonra böyle sınırsız güvene dayalı bir sözleşme imzalayabiliyoruz. Tırsan bütün süreçlerini  uzun vadeli planladı. Uzun vadeli düşünmek de çok önemlidir.

Tırsan'da 18 aydır Genel Müdürlüğü geri döndüm ve  tüm süreçleri yeniden inceledim. Her taşın altına baktım. Ve bugün hedefleriyle beraber, önümüzdeki 5 yılda nereye gelebileceğimizi, ne kadar mal satacağımızı, hangi şekilde rekabet edeceğimizi ve nasıl müşterimizi mutlu ederek ayakta kalacağımızı planlayarak bunu ilkelere bağladım.  Ben, 1 Eylül’den itibaren operasyonların dışında olacağım ve müşteri gözüyle Tırsan’a bakacağım. Müşterilerin yanında olup, onların ihtiyaçlarını belirleyeceğim. Operasyon görevini 32 yıldır birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla, yeni yöneticilerimiz ve ekipleriyle çok başarılı bir şekilde yapacağına inanıyorum.”

DAF Çekicide kampanya

Toplantı sırasında, DAF çekicide bu dönem geçerli olan kampanya ile ilgili bilgiler de verildi. Kampanya kapsmında; CF 410 E5 model DAF çekiciler 14.380 Euro peşinetla 36 ay vadeli, XF 460 E 5 çekiciler de 17.228 Euro peşinat ile 36 ay vadeli olarak satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir