Eylül 11, 2007

Daıhatsu Deltabus ihracatı artacak

Bu yıl kuruluşunun 100’ncü yılını kutlayan Daihatsu, farklı segmentlerdeki ürün gamına her yıl yeni bir model eklerken, bir  yandan da ihracata yönelik projeleri de hayata geçiriyor. Daihatsu, Türkiye’de “ithalatçı firma” kimliğinden sıyrılıp, ülke ihracatına da katkıda bulunmaya başladı. Bu misyonunu da hazırlıklarına 2006 yılında başlayıp, bu yıl gerçekleştirdiği Deltabus projesi ile gerçekleştiriyor.

Cezayir ile başlayan Deltabus ihracatına diğer Afrika ve Körfez ülkeleri ile devam etmeyi planladıklarını ifade eden Daihatsu Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, Deltabus projesine yoğun bir talebin olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Kuzey Afrika ülkelerinde midibüsün yoğun talep karşılığında arz sıkıntısı bu projeyi hayata geçirmemizde ilk adım oldu. Üretici firma Daihatsu ile görüşerek, 2004 yılından beri Türkiye’de satmakta olduğumuz Delta modelimizi Japonya’dan direk olarak açık şase olarak ithal edip, Türkiye’de bu sektörde son derece profesyonel ve deneyimli bir yerli üretici ile midibüse dönüştürülmesi sonucu ilk pilot modelimizi Cezayir’de Araç Fuarı’na gönderdik. Orada aldığımız olumlu tepkiler sayesinde düğmeye bastık. Bu sene için düzenli olarak ayda 40 adet DELTABUS üretimi ve ihracatı yapmaktayız. Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleri ile görüşmelerimiz son aşamada. 2008 yılında en az 4 ülkeye daha ihracat yapmaya başlayacağız.“

Daihatsu Türkiye, 24+1 kişilik şehiriçi midibüs olarak tasarladığı Deltabus için 2008 yılında 1.000 adetlik satış hedefi belirlerken, bu proje ile 40 milyon USD’lık bir ihracat rakamına ulaşmayı planlamakta. 3 farklı versiyon olmak üzere yalnızca dış pazar için üretilen Deltabus’un, Japonya’dan ithal edilen şase dışındaki tüm parçaları Türkiye’den sağlanmakta. Daihatsu bu şekilde sadece Türkiye’nin dış ticaret dengesine değil, aynı zamanda Türkiye’nin yan sanayisine de katkıda bulunmakta.

Daihatsu Türkiye, Deltabus projesiyle başlattığı ihracat adımını yeni projelerle ve artan ihracat rakamlarıyla devam ettirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir