Temmuz 10, 2007

DaimlerChrysler ve UNESCO işbirliğiyle Mondialogo Uluslararası Okul Yarışması başlıyor

DaimlerChrysler ve UNESCO’nun, kültürler arası dialog ve bilgi alışverişine destek vermek amacıyla 2003 yılında temellerini attığı ve 2003/2004’te 126 ülkeden, 25.000 öğrencinin, geçtiğimiz yıl ise 138 ülkeden 35.000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen “Mondialogo Okul Yarışması” başlıyor. Yarışmaya başvuru için son katılım tarihi 1 Kasım 2007.

“Mondialogo Okul Yarışması”nın amacı, farklı kültürlere ait öğrenciler arasındaki dialoğu, ortak bir proje için kıtalararası işbirliğine imza atmalarını sağlayarak desteklemek. Bu işbirliği ile milletler arası anlayış, hoşgörü ve dostluğun geliştirilmesi öngörülüyor.

Mondialogo projesi 14-18 yaş arası öğrenciler için düzenlenen “Mondialogo Okul Yarışması” da dahil olmak üzere, birbiriyle bağlantılı üç bölümden oluşuyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bilgi transferini amaçlayan “Mondialogo Mühendislik Ödülü” ve bu projelere destek veren “Mondialogo İnternet Portalı” projenin diğer etkinlikleri.

Finali geçtiğimiz yıl 6 Kasım tarihinde Roma’da DaimlerChrysler Başkanı Dieter Zetsche’nin katılımıyla gerçekleştirilen “Mondialogo Okul Yarışması 2005/2006”da Bursa Özel Nilüfer Lisesi büyük bir başarıya imza atarak partner ülke Japonya’nın Kobe Municipal Fukiai Senior okulu ile birlikte ikincilik ödülüne layık görülmüştü. İki ekip, doğal afetler konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi üzerine geliştirdikleri proje ile bu ödülü almaya hak kazanmıştı.

2004/2005 yılında ise Ankara Özel Yüce Fen Lisesi öğrencileri 1.500 takım arasından finale kalarak İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mondialogo Sempozyumuna katılan 50 okul arasında yer almıştı.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir