Aralık 24, 2008

DHL'nin yeni ofisi açıldı

DHL Global Forwarding; Batı Akdeniz Bölge ofisinin merkezi olarak Antalya'yı seçti. Firmanın Antalya'yı tercih etme nedenlerini; İstanbul’dan sonra en yoğun hava trafiğinin gerçekleştiği bölge olması ve gelişmekte olan kara ve deniz trafiği oluşturuyor.
 
Aralarında Denizli, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar illerinin de yer aldığı bölgede hava, deniz ve karayolu taşımacılığı alanlarında hizmet verecek olan yeni ofisin açılışı, 19 Aralık 2008'de gerçekleştirilen törenle kutlandı. Törende iş dünyasının önemli temsilcileri ve DHL Global Forwarding üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Düzenlenen gecede DHL Global Forwarding Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ufuk Kaçar ve  Batı Akdeniz Bölge Ofisi Müdürlüğüne getirilen  Ersin Aydın konuşma yaptılar.
 
Ufuk Kaçar, DHL’in Türkiye’deki operasyonlarına büyük önem verdiğini ve yeni ofis açılışları ile mevcut büyümesine ivme kazandırdığını belirtti. Kaçar, “Bölgede ilk uluslararası taşıma ağına sahip, aktif taşımacılık şirketi olarak Antalya ofisi, bölgedeki sanayicilere ve üreticilere en iyi hizmeti sunacak” dedi. DHL Global Forwarding Batı Akdeniz Bölge Ofis Müdürü Ersin Aydın da konuşmasında Batı Akdeniz bölgesinin lojistik açıdan önemine değindi.
 
DHL Türkiye ISO 10002:2004 belgesinin sahibi

Bu arada DHL Express Türkiye; SGS tarafından ISO 10002:2004 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi sertifikası almaya hak kazandı. Firma yetkilileri, DHL Express’in Müşteri İlişkileri Yönetiminde elde etmiş olduğu bu başarıda; Çağrı Merkezi ve Satış Sonrası Destek ve Müşteri Talepleri ekiplerinin önemli rollerinin bulunduğunu belirttiler.

DHL Express Türkiye Müşteri İlişkileri Direktörü Nil Keskin Keleş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Müşteriler artık geleneksel hizmetten ziyade sınırları zorlayan ve fikirlerinin önemsendiği hizmetler arıyorlar. DHL Express Türkiye olarak, şikayetlerden şikayet etmeyen ulaşılabilir sistemler tasarladık. Kusursuza giden yolda ilerlerken her şikayeti fırsat olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de süreçlerimizi sürekli iyileştirerek müşteri memnuniyeti ve sadakatini sürdürmeye ve yeni uygulamalar ile müşterilerimizin her zaman ilk tercihi olarak hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir