Aralık 20, 2006

Dizel motorlu Audi Le Mans şampiyonu

Bosch tarafından üretilen common rail dizel sistemi ile donatılan Audi R10 TDI, Florida’da gerçekleştirilen Le Mans yarışlarında şampiyon oldu Böylece bir dizel motorlu araç Le Mans yarışlarında ilk kez birinciliğe ulaştı.

Bosch ve Audi tarafından ortak geliştirilen Bosch common rail sistemi ile donatılan 1.100 Nm tork ve 650 beygirlik motorlu Audi R10 TDI, sahip olduğu sistem sayesinde ekonomik yakıt tüketimi ile sadece bir depo mazotla 13,6 kilometre uzunluğundaki yüksek hız pistinde 16 tur atabiliyor.

Ayrıca Bosch tarafından Audi R10 TDI için özel olarak geliştirilen araç izleme sistemi sayesinde soğutma sıcaklığı, lastik basıncı, motor ve şasinin durumu direksiyondaki merkezi göstergeye gönderilebiliyor.

Geleceğin spor motoru
Sessiz çalışan ve düşük yakıt tüketimi özellikleri ile dikkat çeken tamamen alüminyumdan imal edilen 5,5 litrelik 12 silindirli dizel motorun hava-yakıt tedariği sürücünün ihtiyacına göre elektronik olarak ayarlanarak optimize ediliyor. Gelişmiş sensörler her mazot püskürtme işlemi için olabilecek en iyi değerleri hesaplıyor. Gelişmiş common rail sistemi en doğru zamanda en uygun püskürtme miktarı ve zamanlamasını yapabiliyor.

Elektronik kontrol ünitesi sürüş koşullarındaki değişime yanıt vererek mazot enjeksiyonunu hıza uygun şekilde ayarlayabiliyor. Böylece yakıt enerjisinin en verimli şekilde kullanılması sağlanıyor. Verimli yakıt kullanımı sayesinde yarışta daha az sıklıkta pit-stop yapılıyor. Bu durum, klasik uzun mesafe yarışı olan Le Mans gibi yarışlarda bitiş çizgisini en önde bitirmeye çalışan araca avantaj sağlıyor.

Ayrıca mazotun etkin bir biçimde yanması ile egzoz gaz emisyonları azaltılarak çevre temizliğine katkı sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir