Kasım 20, 2008

Dizel otomatik Fiat Bravo Türkiye'de!

Fiat Bravo’nun hem dizel motorlu hem de otomatik şanzımanla kombine edilen versiyonu Türkiye'de de satışa sunuldu.
 
1.6 litre hacimli 120 bg’lik turbo dizel motoru ve  6 ileri vitesli otomatik şanzımanıyla  ön plana çıkan Fiat Bravo Dynamic ve Emotion adı verilen iki farklı donanım paketiyle satılıyor.
 
Dizel motorlu ve otomatik şanzımanlı Fiat Bravo’nun baz ve Dynamic donanımında; sürücü ve yolcu ön havayastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, ABS+EBD, çift iklimlendirmeli tam otomatik klima, viraj içini aydınlatan otomatik ön sis farları, arka park sensörleri, elektrikli ön ve arka camlar, deri direksiyon simidi üzerinden kumanda edilebilen MP3 çalarlı müzik sistemi ve 16 inç hafif alaşım jantlar standart olarak bulunuyor. Emotion donanım seviyesinde ise Dynamic paketine ek olarak; ESP, MSR, ASR, HBA, sürücü diz havayastığı, hız sabitleme sistemi, Yokuş Destek Asistanı (hillholder), yağmur ve karanlık sensörleri ve krom kapı kolları yer alıyor.
 
Fiat Bravo 1.6 Multijet Dualogic, 0-100 km/s hızlanmasını 10.5 saniyede tamamlarken, 195 km/s’lik son hıza erişebiliyor. 100 km’de ortalama 4.6 litrelik yakıt tüketim değerine sahip Fiat Bravo 1.6 Multijet Dualogic, 58 litrelik yakıt deposunun yardımıyla 1260 km’lik menzile erişebiliyor. Dizel motorla birlikte kombine edilen 6 ileri vitesli Dualogic otomatik şanzıman, mekanik titreşimsiz yapısı ve düşük gürültü seviyesine sahip olacak şekilde geliştirilmiş. Geri vites dahil tüm viteslerde Borg-Warner boş halkalı senkronizasyon özelliği bulunan şanzıman sisteminde, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı vitesler için tek konili senkronizasyon mekanizması kullanılıyor. Dualogic şanzımanın vites değiştirme için çok az çaba harcanmasını gerektiren birinci ve ikinci aralıklarında ise üç konili senkronizasyon mekanizmalarına yer veriliyor.

Araçta, 16 supaplı 1.6 litrelik Multijet motorda yeni nesil common rail teknolojisine yer veriliyor. 1600 barlık basınçla püskürtme yapabilen yeni nesil enjektörlerle donatılan motor, yerini aldığı dizel motor versiyonlarına göre % 5 daha fazla akustik konfor sağlayabiliyor. Geliştirme aşamasında 1 milyon km’den fazla yol testine tabi tutulan 1.6 litrelik Multijet motor, Euro 5 normlarına uyan çevreci özelliklerde sunabilmesiyle farklılaşıyor. Sıcaklık kontrolü ve gaz akışının iyileştiren yakın bağlantılı dizel parçacık filtresiyle EGR (Egzoz gazı resirkülasyonu) sistemi gibi yenilikçi egzoz gazı işleme sistemlerinin kullanılması, Fiat’ın yeni 1.6 litrelik turbo dizel motorunun çevreci yönünü arttırıyor.

Fiat Bravo modelinin hem dizel motorla hem de otomatik şanzımanla kombine edilen versiyonunun anahtar teslim satış fiyatı 42 bin 200 YTL’den başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir