Eylül 6, 2007

DUPOND ve Honeywell işbirliğinde

DuPont ile soğutucu akışkanlarının gelişiminde deneyim sahibi olan Honeywell, otomotiv klimaları için diğer teknolojilere oranla düşük maliyetli, daha fazla enerji verimliliğine sahip çevreci bir soğutucu akışkan geliştirmeye yönelik işbirliği yaptı.

Günümüzde dünya yollarında 400 milyondan fazla aracın klima sisteminde hidroflorokarbon (HFC)-134a kullanılıyor. Otomobil üreticileri tarafından, geleneksel HFC-134a mobil klima sistemi teknolojisine uygun ancak daha az maliyetli ve çevreci bir gaz solüsyonuna ihtiyaç duyuluyor.

Honeywell ve DuPont, flor bazlı soğutucu akışkanların kullanıldığı klima sistemlerinin, özellikle yüksek sıcaklıkta, CO-2 bazlı klima sistemlerine kıyasla daha fazla enerji verimliliğine sahip olduğuna dikkat çekiyor. Flor bazlı soğutucu akışkanın yaygın kullanımı ile her yıl 230 milyon ton yakıt oranında bir emisyon düşüşü sağlanabileceği öngörülüyor. Yeni soğutucu akışkanlar, otomobil imalatçılarının küresel ısınmaya karşı Avrupa’daki yeni yönetmeliklere uymalarını sağlayacak.

Honeywell Flor ürünleri Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Terence Hahn, otomobil sanayinde, maliyetli yeni sistem tasarımı yerine eskisinin yerine konulabilecek bir soğutucu sağlamak istediklerini ve tüketici için konfor ve güvenilirlikten vazgeçmeden çevre dostu düşük GWP solüsyonunu sağlayacaklarını söyledi.

DuPont Flor ürünleri Başkan Yardımcısı ve Genel müdürü Cynthia C.Green DuPont’un bilim alanındaki tecrübesi ile hem sanayi hem de toplum için kloroflrokarbondan alternatif ürünlere geçişin kolay olduğunu ve otomotiv sanayisinin taleplerine hızla cevap verebildiklerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir