Nisan 30, 2007

EFSANE MAN KAMYONU KOÇ MÜZESİNDE

MAN’ın Almanya dışında ilk kez bir başka ülkede üretilen modeli olan ve  “kırmızı burunlu kamyon” olarak bilinen 520 HN’nin Türkiye’de üretilen ilk araçlarından biri sergilenmek üzere Rahmi Koç Müzesi’ne hediye edildi.

1967 model kamyon, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Tuncay Bekiroğlu ile MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Carsten Intra tarafından, Koç Müzesi Genel Müdürü Tony Phillipson’a teslim edildi.

Müze bahçesinde oluşturulan özel bölüme yerleştirilen MAN kamyonun teslimi sırasında sembolik anahtarı, Koç Müzesi Genel Müdürü Tony Phillipson’a veren Tuncay Bekiroğlu, Türk sanayi ve endüstrinin gelişimini gözler önüne seren bir müzede MAN’ın da yer almasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Kırmızı burunlu MAN’ın Türkiye hikâyesi…

1966 yılı MAN Nutzfahrzeuge tarihinde bir ilke şahit oldu. MAN Nutzfahrzeuge, ilk kez Almanya dışında bir üretim gerçekleştirdi.  Yurt dışında üretim için yolcu ve yük taşımacılığının yüksek oranlarda karayolu ile gerçekleştirildiği Türkiye pazarı çok uygundu. MAN kamyon ve otobüsleri de 1950’lerden beri Türkiye pazarında tanınıyor ve kullanılıyordu. MAN ile işbirliği içerisindeki Ercanlar Şirketi, ülkede MAN araçlarının satışını gerçekleştiriyordu. O dönem MAN, Türkiye’deki ticari araçlar pazarının %20’sini elinde bulunduruyordu.

1962 yılında ülke şartlarının değişmesi ve kamyon ithalatının yasaklanması gündeme gelinceye kadar işbirliği sorunsuz devam etti. Kamyon ithalatı yasağı sadece tamamıyla bitmiş araçları kapsıyordu. Bu nedenle MAN Nutzfahrzeuge ve Ercanlar Şirketi, kamyon parça ithalatını sürdürerek araçların Türkiye’de montajının gerçekleştirilmesine karar verdiler.

Böylece MAN Türkiye A.Ş. 5 Mart 1966 tarihinde 1/3 sermayesi MAN Nutzfahrzeuge AG’ ye ait olarak Tevfik Ercan’ın sahip olduğu Ercanlar Şirketi ortaklığıyla MAN Kamyon ve Otobüs Sanayi A.Ş. (MANAŞ) adıyla İstanbul’da kuruldu ve aynı yıl fabrika tesisleri hizmete girdi. Fabrikanın 25 Mayıs 1967’de üretime geçmesinden sadece birkaç gün sonra, 29 Mayıs 1967’de Türkiye’de üretilen ilk araç banttan çıktı: orta sınıf kamyon segmentinde yer alan ve1957’den bu yana MAN tarafından üretilen 520 HN 6×2 modeli, halk arasındaki tabiriyle burunlu kırmızı MAN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir