Mart 9, 2012

FEM Avrupa'ya Türk makine sektörünü örnek gösterdi

İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER), 06-08 Mart tarihlerinde Avrupa Birliği İstifleme, Vinç, Kaldırma ve Depolama Ekipmanları Federasyonu (FEM)’in, Alman Makine ve Tesis İnşaatı Birliği’nin ev sahipliğinde  (VDMA) Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen genel kuruluna katıldı. Avrupa ve dünya Ekonomisi ve sektör gelişiminin de konu edildiği toplantılarda örnek olarak Türkiye gösterildi. Avrupa’da en iyi piyasa gözetimi ve denetiminin (PGD) Türkiye’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca gerçekleştirildiğini belirtilen toplantıda, aynı PGD- Pazar Araştırmalarının tüm Avrupa için çok önemli olduğunu ve Türkiye örnek alınarak Avrupa Komisyonu, AB Parlamentosu ve Ülke Bakanlıklarına sürekli baskı yapılmasının gerektiği belirtildi.

Yeni ve çok hızlı değişen mevzuat ve standartların sektörü hem çok zorladığını hem de ekonomik maliyetinin çok yüksek olduğunu belirtildiği toplantıda ilgili mevzuatlarda esnekliklerin olması devam eden derin kriz için ehemmiyetli olduğu belirtildi. Almanya ve Avrupa da makine sektörü ve imalat sanayisinde kalifiye eleman sıkıntısının arttığı, genç mühendislerin imalat içerisine girmek istemedikleri ve kalifiye ve teknik eleman probleminin gittikçe arttığı belirtildi. Burada üreticilerin hem maliyet hem de kalifiye üretim elemanlarının bulunduğu Türkiye gibi ülkeleri tercih etmeye ve üretimlerini taşımaya başladığı ve artacağından bahsedildi.

Avrupa Birliğinin hem mali hem de sektörel stratejiler geliştirmekte çok yavaş davrandıklarında krizin bir türlü bitirilememesinden bahseden FEM, Türkiye’de uygulamaya konulan mali politikalar ve Türkiye Makine Sektör Strateji Belgesinin örnek alınmasına değinildi. Türk Makinalarının Avrupa ve tüm dünya da karşılarına ciddi rakip olarak çıktığını ve T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI OAİB MTG tanıtım faaliyetlerinin ne kadar etkili olduğu ortaya çıktı. Dünya ticaretinde Türk Makinalarının yerinin ve aldığı payın ve kalitesinin arttığının belirtildiği toplantıda artık çoğu Avrupalı imalatçı Türkiye’de imalatı planladığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir