Haziran 11, 2008

Ford Avrupa yetkilileri Türkiye'ye geldi

Ford Avrupa Satış Sonrası Başkan Yardımcısı Bernhard Mattes ve beraberindeki 5 kişilik direktörler ekibi 28 – 29 Mayıs 2008 tarihlerinde Ford Otosan’ı ve Ford bayilerini ziyaret etti. Ford Avrupa yöneticileri, Otokoç – İstinye ve yeni açılan Kar Oto – Topkapı tesislerinini gezdiler.

Mattes gezi sırasında yaptığı konuşmada, Ford’un araç satışında 6 yıldır süregelen pazar liderliği yanında servis müşteri memnuniyeti alanında da başarılı olduğunu belirtti. Ford Türkiye’nin bu alanda Ford Avrupa pazarları arasında daima Avrupa’daki ilk 3 ülke arasında yer aldığını söyledi.  Başkan yardımcısı “Bir markadan satış sonrasında duyulan memnuniyet markanın devamlılığı yönüyle büyük önem taşır. Bu memnuniyet sayesinde müşteriler aynı markayı güvenerek tekrar tekrar tercih ederler ve ayrıca tavsiye ederler. Bütün Ford araç sahiplerine araç alımını ve servis ziyaretlerini takiben memnuniyet anketi uyguluyoruz ve memnuniyetlerini ölçümlüyoruz.Türkiye’deki Ford araç kullanıcıları Ford markasından memnun” şeklinde konuştu.

Ford satış sonrası faaliyetleri yüzde 16 büyüdü
Konuyla ilgili açıklama yapan Ford Otosan Servis ve Yedek Parça Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şatıroğlu ise şunları söyledi: “2007’de, 160 Ford yetkili servisinde 1.482.000 araca servis hizmeti verdik, genel bir değerlendirme ile Ford satış sonrası işimiz %16 büyüdü. Hem 1,5 milyon müşteriye hizmet sunmak hem de bunu kaliteli ve müşteri menuniyetini koruyarak yapabilmek gibi zor bir görevi bayilerimiz ve çalışanları ile birlikte başarmış olmaktan mutluyuz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir